Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Zeytin Yaprağı Gerçek Bir Mucize! – Bebeksi Bir Cildiniz Olabilir!

Zeytin Yaprağının Faydalarına Çok Şaşıracaksınız!

Zeytinin kendisi bir şifa, yaprağı başka bir şifa! Bildiğiniz gibi dünyadaki en dayanıklı ağaçlardan biri de zeytin ağacı. Sofralarımızdan eksik etmediğimiz zeytin de salatalarımıza ve yemeklerimize lezzet veren zeytinyağı da binbir faydaya sahip. Özellikle de zeytin yaprağı, vücudu hastalıklara karşı koruyan, mikroorganizma ve zararlı dış etmenlere karşı direnç kazandıran “oleuropein” maddesine sahip mükemmel bir besin.

Aklınıza zeytin yaprağı faydalarının zeytin ve zeytinyağında olup olmadığı sorusu gelebilir. Yani zeytin yaprağının faydalarını görmek için zeytin veya zeytinyağı tüketsem olmaz mı diye düşünebilirsiniz. Zeytin ağacının tamamında bulunan ve buruk bir tat veren oleuropein bileşeni, zeytinin işlenmesi sırasında uzaklaştırılır. Dolayısıyla zeytin ve zeytinyağında, yaprağına göre daha az olur. Bu yüzden de zeytin yaprağının faydası kendine hastır.

 

Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir? Zeytin Yaprağı Neye İyi Gelir?

Zeytin yaprağının faydası olarak sıralayabileceğimiz ilk özellik, doğal bir antimikrobiyal ve antiviral olmasıdır. Yani zeytin yaprağı tüketimi, bağışıklık hücrelerinizi güçlendirecek ve sizi mikropların neden olduğu hastalıklara karşı güçlü bir hale getirecektir. Ayrıca zeytin yaprağı faydalarından bahseden pek çok beslenme uzmanı, Akdeniz tipi diyetlerde sıklıkla yer verilen bu gıdanın, kilo kaybı üzerinde de etkili olduğunu savunmaktadır. Zeytin yaprağının faydası olarak sıralayabileceğimiz bir diğer unsur da antioksidan etkisidir. Zeytin yaprağında bulunan oleuropein, flavon, flavanol, fenolik bileşikler, siyah üzümden daha fazla biyoaktif bileşen içerir ve bu bileşenler de toksin attırıcı özelliğe sahiptir.

[widget-87]

Zeytin Yaprağının Gücünü Fark Edin!

Yıllardır diyabet tedavisinde kullanılan ve kan şekerinin hızla yükseltmesini engelleyen zeytin yaprağının faydalarından bir diğeri de tokluk kan şekerini düşürmesidir. Piyasadaki çoğu antidiyabetik bitkisel çayın içeriğinde de bulunan zeytin yaprağı; kalp damarlarındaki kanın akışını arttırdığı, kanın pıhtılaşmasını düzenlediği, kan dolaşımını rahatlattığı; bundan dolayı kalp rahatsızlıklarını ve kalp krizlerini önleyici etkiye sahip olduğu için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Siz de sağlıklı yaşama ve bitkisel karışımlara önem veren biriyseniz ve zeytin yaprağı neye iyi gelir diyorsanız zeytin yaprağı faydaları için diyetisyeninizden fikir almanızı öneririz. Beslenme uzmanından destek aldığınızda bağışıklığınızı güçlendirecek, sağlıklı ve dengeli beslenmenizi sağlayacak, sizi hastalıklardan koruyacak bir yeme içme düzenine sahip olur ve kendinizi çok daha güvende hissedersiniz.

Unutmadan şunu da söyleyelim: Evet zeytin yaprağının faydası çok fazla. Ancak yine de tüketmeden önce bir diyetisyene danışmakta fayda var. Özellikle gebe ve emzirme döneminde olan kişiler için zeytin yaprağının faydaları, herkesle bir olmayabilir.

Aynı şekilde düzenli olarak ilaç kullanan ve 6 yaşın altında olan kişiler de zeytin yaprağının faydalarını görebilmek ve doğru şekilde tüketebilmek için diyetisyen desteği almalıdır.

[widget-91]

Yorum Yap