Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Bilim İnsanları Kanıtladı! Her 5 Ölümden Birinin Nedeni...

Sağlıksız Beslenmenin Sonuçları Çok Ağır!

Araştırmacılar son yıllarda sağlıksız beslenme üzerine pek çok çalışma yapıyor. The New York Times’ta yayınlanan tıp dergisi The Lancet’in araştırmasına göre, sağlıksız beslenme ölüm nedeni… Yararlı besin gruplarından sebze, meyve, balık ve tam tahıllı yiyecekler tüketmenin uzun bir ömürle son derece ilişkili olduğunu belirten uzmanlar, dünya genelinde her 5 ölümden birinin de sağlıksız beslenme nedeniyle olduğunu söylüyorlar. Yani ölüm sağlıksız beslenmenin en yoğun görülen etkilerinden biri.

Yoğun şekerli, trans yağ içeren, tuzlu ve işlenmiş besinlerden oluşan bir beslenme alışkanlığının kişinin yaşamını tehdit ettiğini söyleyen araştırmacıların verilerine gelin, yakından bakalım. Sağlıksız beslenme ölüm nedeni tezi doğru mu yoksa sağlıksız beslenme ve ölüm arasında ilişki yok mu? Bilim insanlarının araştırmalarına göre sağlıksız beslenme ve ölüm arasındaki ilişkiye bakalım...

Kalp ve Damar Hastalıklarının Nedeni Sağlıksız Beslenme!

Sağlıksız beslenme ölüme neden oluyor deniyor ve bu konu hakkındaki veriler oldukça şaşırtıyor. 2017 yılında yaşanan 11 milyon ölümün yaklaşık 10 milyon kadarının kalp ve damar hastalıklarından kaynaklandığı belirtiliyor. Bu hastalıkların da beslenmeyle ilişkisi çok fazla. Aşırı şeker, tuz ve işlenmiş gıda içeren beslenme alışkanlıkları kalp hastalıkları, kanser ve diyabeti tetikliyor. Sağlıksız beslenmenin sonuçları arasında bu hastalıklar dikkat çekiyor.

[widget-87]

1990 – 2017 yılları arasında yapılan bu araştırmada dünya çapındaki yeme içme alışkanlıkları araştırılarak sağlıksız beslenme ve ölüm ilişkisi ortaya çıkarıldı. 15 farklı kategorideki besin tüketimini inceleyen araştırmada 195 ülkeden alınan verilere göre, Papua Yeni Gine, Afganistan ve Marshall Adaları’nın, beslenme sebepli ölümlerin yaşandığı ülkelerin başında olduğu tespit edildi. ABD 195 ülke arasından 43. sırada yer aldı, Çin ise 140. sırada. Kendine en iyi bakan insanlar ise İsrail’de. Ölüm sağlıksız beslenme arasındaki ilişkide bu ülkede daha az vaka görülüyor. Sağlıksız beslenme ölüm nedeni olarak algılanmaya devam ediyor tabi ki.

En Büyük Tehdit: Tuz!

Sağlıksız beslenmenin sonuçları en çok tuz tüketiminde görülüyor. Sağlıksız beslenme ölüm nedeni olarak aşırı tuzlu besinler tüketenlerde daha çok karşılaşılıyor. Cips, tuzlu krakerler, patlamış mısır, tuzlu kuruyemişler, işlenmiş besinler tuz oranları yüksek olduğu için kalp ve damar hastalıkları riskinde ilk sıralarda yer alıyor. Sağlıksız beslenmenin riskleri hayati oluyor.

Sağlıksız beslenme ölüme neden oluyor savına araştırmacılar ek olarak fazla et tüketimini de gösteriyor. Tavsiye edilen günlük tüketimin 23 gram olduğu ancak 27 gram tüketildiği belirtiliyor. Yararlı kuru yemişler ise tavsiye edilen miktar olan 21 gramdan çok çok az, ortalama 3 gram tüketiliyor. Bu nedenle sağlıksız beslenme ve ölüm arasındaki kolerasyon artıyor. Sağlıksız beslenme ölüm nedeni olarak pek çok kronik hastalığı olan, diyabet ve kalp sorunu olan kişilerde karşımıza çıkıyor.

Ülkelerin Sağlıklı Beslenmeyi Özendirmesi Şart!

Sağlıksız beslenmenin riskleri gördüğünüz gibi sadece hastalıklar değil, ölüme varacak sonuçları karşımıza çıkarabiliyor. En çok ölümün görüldüğü Özbekistan’ın en az ölüm oranına sahip İsrail’den öğrenecekleri olmalı. Ülkelerin sağlıklı beslenmeyi özendirmesi ve öğretmesi gerekiyor.

Sağlıksız beslenmenin sonuçları açısından yapılacak eğitimler, sağlıklı beslenmenin nasıl olması gerektiği hakkında bilinçlendirme ile kalp ve damar, şeker ve tansiyon hastalıklarına bağlı ölümler azaltılabilir. Sağlıksız beslenme ölüme neden oluyor ancak önlenebilir adımları erken atmak gerekiyor.

Siz de sağlıksız besleniyor, işlenmiş gıdalar, şekerli ve tuzlu besinler tüketiyorsanız bu alışkanlığınızdan hemen vazgeçmelisiniz, sağlığınızdan olmak istemezsiniz değil mi? Tek başınıza sağlıklı beslenemeyeceğinizi düşünüyorsanız diyetisyeninizle birlikte doğru ve dengeli şekilde beslenebilirsiniz. Sağlıksız beslenme ölüm nedeni unutmayın!

[widget-91]

Yorum Yap