Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Sağlıklı Yaşamak İçin Nasıl Beslenmeliyiz? Sağlıklı Beslenme Önerileri

Mutlu Bir Hayat İçin Beslenmenize Dikkat Edin! Sağlıklı Yaşam Sizin Elinizde!

Sağlıklı yaşamak, insanlık tarihinden beri en önemli sorulardan biri olmuştur. Hayatına sağlıklı bir şekilde devam etmek isteyen insanlar için dengeli ve yeterli beslenme her şeyden önce gelmelidir. Sağlıklı beslenen bir birey hayatın her alanından başarılı olacaktır. Kendisini her zaman zinde ve enerjik hissedecektir. Bu da gündelik yaşantımızda ve iş yaşantımızda anahtar bir konumdadır. Peki, sağlıklı beslenme nedir? Sağlıklı beslenme yolları nelerdir, nelere dikkat etmek gerekir?

Sağlıklı yaşamak için sağlıklı beslenme insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeteri kadar alması olarak tanımlanabilir. Ancak her insan için sağlıklı beslenme özel ve kişiye göre planlanmış olmalıdır. Gelin, sağlıklı yaşam nasıl olur, sağlıklı beslenme ve doğru beslenme ilkeleri nelerdir daha yakından bakalım…

 

Doğru Beslenme İlkeleri Nelerdir? Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Beslenme İle Olur!

Sağlıklı beslenmeye çalışırken besin piramidindeki besinlerin tüketilmesine mümkün oldukça dikkat edilmelidir. Bu durum yaşamsal faaliyetler için başat bir unsurdur. Burada sık sık yemenizi önereceğimiz yiyecekler ise: baklagiller, tahıllar ve meyveler.

Sağlıklı beslenmek için dikkat edilmesi gereken bir başka konu da günlük tüketimde proteine dikkat edilmesidir. Günlük besin tüketiminin %15’i protein bazlı olmalıdır. Çünkü protein insan vücudundaki birçok organın, hücrenin temel yapı taşı olarak bilinmektedir. Bu sebeple protein tüketimi sağlıklı yaşam konusundaki en önemli noktalardan biridir. Sağlıklı bir vücut yapısına sahip olabilmek ve doğru beslenme rutinleri uygulamak için belirli oranlarda protein tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak fazla kaçılması durumunda da zararı olabilmektedir. Sağlıklı yaşam için her şeyin belli bir oranı vardır.

[widget-87]

Doğru ve sağlıklı beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken birtakım ilkeler bulunmaktadır. Bu doğru beslenme ilkeleri her yaştan bireyi ilgilendiren sağlıklı yaşamın ipuçlarıdır:

  • Günlük olarak alınan kalori miktarına dikkat edilmeli. Sağlıklı yaşam için kontrol şart.
  • Yemekler sık ve az olarak tüketilmeli. Sağlıklı beslenmek kişinin kendini kontrol etmesiyle de ilgilidir.
  • Yağ alımına önem verilmeli ve sınırlamasına dikkat edilmeli.
  • Meyve ve sebzeler taze ve mevsiminde tüketilmeli. Sağlıklı yaşamak için doğru besinler tüketilmelidir.
  • Günlük enerji kaynağı olarak tahıl ürünleri tercih edilmeli. Doğru beslenme için tahıllardan vazgeçilmemeli.
  • Su ve sıvı tüketimine çok dikkat edilmeli ve önem verilmeli.
  • Düzenli egzersiz yapılmalı. Sağlıklı yaşam, hayata hareket katmakla olur.

Doğru Beslenme Nedir? Doğru ve Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Yanlış beslenme alışkanlıkları arasında en bilinenlerin başında bireylerin kilo verme odaklı düşünmesi gelmektedir. İnsanların zihninde sağlıklı ve doğru beslenmenin koşulu olarak sürekli kilo verme yatmaktadır. Bu düşünce kişiyi tamamen sağlıksız ve yanlış bir beslenme düzenine itecektir. Bir kişi beslenme düzeni oluştururken kilo verme üzerine değil besin ihtiyaçlarına ve günlük enerji ihtiyacına göre bir program oluşturmalıdır. Doğru beslenmenin sırrı budur.

Bunun yanında tek tip bir beslenme rejimine geçmeye çalışmak (örneğin protein ya da dukan diyeti) da kısa vadede kilo vermeyi sağlasa da organlara ve bedene kalıcı zararlar verebilir. Ayrıca çok hızlı verilen kiloların aynı hızla diyet sonrasında da alındığının bilindiği uzmanlar tarafından da doğrulanmaktadır. Bu nedenle tek bir yöne kayan ve sadece sebze, sadece et, meyve, detox suları gibi sağlıklı olmayan beslenme alışkanlıklarından da uzak durmanız gerekiyor.

Yaşınıza ve Yaşam Standartlarınıza Göre Beslenin!

Beslenme düzeni her yaştan bireyde farklı şekilde düzenlenmelidir. Çünkü genç yaştaki bireylerin enerji ihtiyacı yaşı ileri olan bireylere göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda genç insanların gelişim süreci devam ettiği için birçok farklı besin değerine daha fazla ihtiyaçları olmaktadır. Bu sebeple hem yaşa hem de yaşam standartlarına göre beslenmek doğru olacaktır.

Gelişimin hızlı olduğu bebeklik ve ergenlik dönemi ile yetişkinlik ve yaşlılıkta ihtiyaç duyulacak gıdalar birbirinden farklıdır. Sağlıklı yaşam için mutlaka diyetisyen tarafından kişinin yaşamına adapte edilmiş bir diyet ya da beslenme programı uygulanmalıdır. Siz de doğru beslenmek nedir, sağlıklı yaşam için hangi gıdaları tüketmek gerekir gibi düşüncelere sahipseniz diyetisyeninizle iletişime geçmelisiniz. Doğru beslenme ilkeleriyle sağlıklı yaşamak çok kolay…

[widget-91]

Yorum Yap