Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Sağlıklı Beslenmenin Faydaları

Huzurlu ve Mutlu Bir Hayat İçin Sağlıklı Beslenin!

Uzun bir ömür ve huzurlu bir hayat için sağlık en önemli şarttır. Sağlığın da en büyük kaynağı beslenmedir. Sağlıklı beslenmek bizleri hastalıklardan, stresten ve hayatın her türlü olumsuz etkisinden korumaktadır. Sağlıklı beslenmenin yararları sadece hastalıklardan ya da stresten korumak değildir elbette. Çocuklarda olması gereken hızda büyüme ve gelişimin sağlanması, kemiklerin güçlenmesi, ruhsal ve zihinsel dengenin kurulması için de sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür.

Peki, sağlıklı beslenme nedir? Vücudun ihtiyacı olan tüm vitaminlerin, minerallerin, proteinlerin, yağların ve karbonhidratların yeterli ve dengeli bir biçimde alınmasıdır. Bilimsel araştırmalar ve incelemelere göre de besin gruplarından birinin bile eksikliği halinde çeşitli hastalıklarla karşılaşmak kaçınılmazdır. Buna karşılık vücuda çok fazla gereksiz besin takviyesi yapılması durumunda da yağlanma ve buna bağlı hastalıklar görülecektir. Peki, dengeyi nasıl kurmak gerekir? Sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır ve sağlıklı beslenmenin faydaları nelerdir? Yakından bakalım…

Sağlıklı Beslenerek Hayatınızı Kolaylaştırın! - Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı beslenmenin önemi her zaman vurgulanmaktadır. Ancak hepimiz istediğimiz ölçüde ya da verimlilikte besin tüketemeyiz. Maddi olanaklar ve çevre dahilinde şekillenen beslenme alışkanlıklarımız nedeniyle sağlığımız bozulabilir. Aynı zamanda modern hayatın koşturması ve sürekli bir yerlere yetişme telaşı, yeme içme tercihlerimizin sağlıksız olmasına sebebiyet verebilir.

Sağlıklı beslenmenin yararları arasında öncelikli olarak psikolojik anlamda iyileşme ve daha sağlıklı tercihler yapmayı sağlama yer almaktadır. Sonrasında ise sağlam ve ışıl ışıl parlayan bir cilt, fit bir vücut, dinçlik ve keyifli olma durumları beraberinde gelmektedir. Diğer üzerinde duracağımız sağlıklı beslenmenin faydaları ise şunlardır:

 • Sağlıklı beslenmenin faydaları arasında yeterli vitamin ve mineralleri almak vardır. Buna bağlı olarak da kişinin öğrenme ve hafıza gücünün yetersiz beslenen kişilerden daha fazla olduğu görülür.
 • Sağlıklı beslenme, daha fit ve zinde bir vücuda sahip olmayı beraberinde getirir.
 • Sağlıklı beslenen kişiler, daha kolay odaklanır ve kolayca konsantrasyon kaybı yaşamazlar. Sağlıklı beslenmenin faydaları arasında en önemlilerden biri budur.
 • Aynı zamanda sağlıklı beslenmenin yararları olarak sözel yetenek ve dili kullanma konusundaki akıcılık da gösterilebilir. Kişi, kendini daha kolay ifade edebilir.
 • Sağlıklı beslenenler, karşılaştıkları zor durumlara olumlu tepkiler verebilir, hızlı düşünebilmeleri sayesinde daha kolay çözüm üretebilirler.

[widget-87]

 • Sağlıklı beslenmenin önemi, dikkat ve konsantrasyonda da görülür. Sağlıklı beslenenler, diğer bireylere oranla daha yüksek konsantrasyona sahiplerdir.
 • Ayrıca sağlıklı beslenme kişinin daha yaratıcı olmasını da sağlar. Sağlıklı beslenmenin faydaları açısından iş hayatına en büyük katkısı budur.
 • Sağlıklı beslenme şişmanlık riskini de azaltır.
 • Sağlıklı beslenmenin faydaları arasında stresten uzak kalmak da yer alır.
 • Hastalıkların iyileşmesinde de sağlıklı beslenme büyük rol oynar.
 • Özgüven kazanma, kendini daha çok beğenme, güçlü ilişkiler kurma da sağlıklı beslenmeyle yakından ilgilidir.
 • Yetişkinlikte ve yaşlılıkta, sağlıklı beslenme kemikleri güçlendirmesi ve iyileşmeyi kolaylaştırması yönüyle de önemlidir. Sağlıklı beslenmenin faydaları her yaşta görülecektir.

Bunların dışında sağlıklı beslenmenin yararları arasında aynı zamanda kanser gibi önemli bir hastalıkla savaşmada kişiye destek olması da yer alıyor. Organik dediğimiz doğal beslenme yöntemi ile vücuda zarar veren kanser hücreleriyle savaşılırken kişinin daha güçlü ve dirençli olması sağlanıyor.

Sağlıklı Beslenen Çocuklar Daha Zeki!

Sağlıklı beslenme, özellikle gelişme çağında olan çocuklar için oldukça önemlidir. Çocuğun yeterli fiziksel gelişime sahip olması ve yaşıtlarından fiziksel ve zihinsel anlamda geri kalmaması için dengeli ve yeterli beslenmesi şarttır. Ailelerin bu aşamada bilinçli olması ve çocuklarının ihtiyacı olan kalsiyum ve vitaminleri almasını sağlaması gerekmektedir. Araştırmalara göre sağlıklı beslenen çocukların zihinsel aktiviteleri daha hızlı gelişiyor ve daha zeki oluyorlar.

Sağlıklı beslenmenin faydaları ve sağlıklı beslenmenin ilkeleri hakkında bilgi almak için diyetisyeninize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı beslenmeyi öğrenerek hem çocuklarınız hem de kendiniz için mutlu ve huzurlu bir gelecek inşa edersiniz…

[widget-91]

Yorum Yap