Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Hangi Yiyecekler Zararlı? Sağlığınızı Tehlikeye Atan 7 Besin!

Sağlığa Zararlı Yiyecekler Neler? Mutfağımızın Baş Düşmanı Kim?

Sağlıksız gıdalar olarak bilinen patlamış mısır, hamburger, yaş pasta, makarna, hazır çorba, dondurulmuş gıda, hamur işi, kola, cips, sosis, salam, kahve, alkol, margarin, pirinç, salata sosları, light ürünler ve daha pek çok besin sağlığımızı kötü etkiliyor.

“Lezzetli olan her şey zararlı ya!” dediğinizi duyar gibiyiz. Maalesef tadı güzel yiyeceklerin çoğunun sağlığımıza hiçbir yararı olmadığı gibi aynı zamanda büyük zararı bulunuyor. Şeker ve kalp hastalıklarının tetikleyicisi olan sağlıksız besinler, aynı zamanda psikolojimizi de bozuyor.

Peki uzak durmamız gereken bu zararlı gıdalar neler? Sağlığa zararlı yiyecekler nelere sebep oluyor? İşte sağlığa zararlı besinler:

1. Şeker ve şeker ürünleri

Sağlığa zararlı yiyecekler listemizde elbette ilk sırada şeker var. Uzun süreli kullanım sonrasında nörolojik problemlere sebep olan şeker ve şekerli gıdalar, hafızayı da zayıflatırlar.

Öğrenme kabiliyetini de yavaşlatan şekerin özellikle gelişim çağındaki çocuklar tarafından tüketilmemesi, anne ve babaların bu konu hakkında bilinçli olması gerekir. Şeker her yaşta zararlıdır, unutmayın. Sağlığa zararlı besinler hastalıklara neden olur.

2. Kızarmış yiyecekler

Sağlıksız yiyecekler arasında kızarmış besinler de var. Yağ içeren ve sağlıksız bir hazırlama yöntemiyle tükettiğimiz kızarmış yiyecekler, hem çocuklarda hem yetişkinlerde ciddi beyin hasarlarına yol açar.

Doğadaki en toksik ve tehlikeli kızartma yağının ise Ayçiçek yağı olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda zararlı besin grubundaki kızarmış yiyecekler bölgesel yağlanmayı arttırmaktadır.

[widget-87]

3. Fast food

Sağlıksız besinler arasında en çok duyduğunuz fast food gıdalardır büyük ihtimalle. Yapılan araştırmalara göre fast food yiyecekler, depresyon ve anksiyete sorunlarına yol açmaktadır. İçindeki katkı maddeleri de öğrenme bozukluğu, motivasyon eksikliği ve hafıza zayıflığını tetiklemektedir.

Sağlığa zararlı besinler arasındaki hamburger ve patates kızartması da kilo alımını en fazla hızlandıran yiyecekler arasında bulunmaktadır.

4. İşlenmiş veya önceden pişirilmiş gıdalar

Sağlığa zararlı yiyecekler arasında en tehlikeli olanlar işlenmiş gıdalardır. Merkezi sinir sistemine zarar vererek beyin fonksiyonlarını ağırlaştıran işlenmiş gıdalar, ileri yaşlarda Alzheimer’a neden olabiliyor.

Önceden pişirilmiş ve evde ısıtarak tükettiğiniz besinler ise hem kanser gibi ciddi hastalıkların tetikleyicisi hem de kilo alımının. Sağlığa zararlı besinler konusunda dikkatli olmanızda yarar var.

5. Çok tuzlu gıdalar

Sağlıksız yiyecekler arasındaki tuzlu gıdalar kalbe zarar vermektedir. Yoğun sodyum içeren tuzun beyne de zarar vermesi söz konusudur.

Zekayı da gerilettiği belirlenen cips, kraker, tuzlu atıştırmalıklar ya da bol tuzlu besinler mutlaka uzak durulması gereken yiyecekler arasındadır. Sağlığa zararlı besinler hastalıkları da tetikler, dikkat edin.

6. İşlenmiş proteinler

Hangi besinler zararlı dediğinizde aklınıza proteinler gelmez elbette. Ancak işlenmiş protein sınıfına giren sosis, salam, sucuk ve benzeri gıdalar sağlığınızı tehdit ederler. İşlenmiş proteinler sinir sistemini tahrip ettiği için ileri yaşlarda ciddi sorunlara neden olurlar.

Sağlığınızı önemsiyorsanız kas yapıcı özelliğiyle bilinen et ve yumurta gibi sağlıklı besinleri tüketmektense işlenmiş proteinleri tüketmeyi tercih etmeyin.

7. Yapay tatlandırıcılar

Sağlığa zararlı besinler arasında yer alan yapay tatlandırıcılar, şeker yerine kullanılan maddelerdir. Uzun süre kullanımlarda beyin hasarına ve zihinsel bozukluklara yol açan bu tatlandırıcılardan uzak durmak gerekmektedir.

Zayıflama amacıyla hareket ederken sağlığınıza zarar vermek istemiyorsanız yapay tatlandırıcılardan ve şekerden uzak durmalısınız. Sağlığa zararlı yiyecekler ne kadar lezzetli olsa da bir o kadar faydasız!

Sağlığa zararlı besinler arasında en önemli gördüklerimizi sizler için derledik. Sağlığa zararlı besinler listesine ısıl işlem görmüş, paketlenmiş, aşırı tuz ve şeker içeren her şey dahil diyebiliriz. Sağlıksız yiyecekler ve zararlı besinler hakkında bilgi sahibi olmak ve bu besinlerden nasıl uzak duracağınızı öğrenmek istiyorsanız diyetisyeninizin yolunu tutun. Size özel beslenme programlarıyla sağlıksız yiyecekler ve içeceklerden uzak kalın, bol egzersiz yapın, dengeli ve yeterli besin tüketin...

Haydi, bugün güzel bir başlangıç olsun ve hayatınızdan zararlı gıdaları çıkarıp diyetisyen randevunuzu oluşturun!

[widget-91]

Yorum Yap