Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kara Mürver Mucizevi Besin!

Kabızlığa ve Ödemlere En İyi Çözüm! Kara Mürverin Faydaları Neler?

Kara mürver özütü ve bitkisi Sambucus, Adoxaceae ailesindeki çiçekli bitkilerin bir cinsidir. Farklı Sambucus türlerinde yaygın olarak mürver veya “yaşlı bitki” olarak adlandırılır. Yaşlı bitkinin meyveleri ve çiçekleri ilaç olarak kullanılmaktadır.

Çok eski zamanlardan beri var olan kara mürverin faydaları arasında doğal iyileştirici olması başta gelir. Soğuk algınlığı, grip, sinüs sorunları, sinir ağrısı, iltihaplanma, kronik yorgunluk, alerjiler, kabızlık ve hatta kanser gibi hastalıklarda ilaç olarak kullanılır. Semptomların başlangıcından itibaren ilk 48 saat içinde kullanıldığında, grip süresini ortalama dört gün önce hafifletebilme etkisinin olduğu araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır. Kara mürver bitkisi antioksidan özelliğiyle de bilinir.

Avrupa, Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerine özgü olan ve son yıllarda Avrupa’da da popüler hale gelen kara mürver bitkisi, olgunlaştıkça kırmızıya dönüşen meyveler verir ve afiyetle tüketilir. Kara mürver bitkisinin faydaları neler? Kara mürver vitamin olarak mı kullanılır? Kara mürver nerede bulunur? Gelin, yakından bakalım…

1. Kara mürver mükemmel bir bağışıklık sistemi güçlendiricisidir.

Kara mürver immün uyarıcı etkilere sahip oldukları bilinen antosiyanidinler olarak adlandırılan kimyasal bileşikler içerir. Mürver özü, hem soğuk algınlığı hem de grip semptomları için güvenli, verimli ve düşük maliyetli bir tedavi olarak gösterilmiştir.

Diyetisyenler tarafından da önerilen kara mürverin faydaları arasında en önemlisi hastalıklara karşı koruyucu etkisidir.

2. Kara mürver soğuk algınlığına iyi geliyor.

2016’da besinler hakkında yayınlanan bir çalışmada, mürver takviyesinin solunum yollarındaki soğuk algınlığının süresini ve semptomlarını azaltabildiği gösterilmiştir. Birçok kara mürver bitkisinin faydaları üzerine yapılan çalışma, bu bitkinin grip benzeri semptomları hafifletmede oldukça etkili olduğunu göstermiştir.

Terletici özelliği olan kara mürver bitkisi, ateşli hastalıklarda, grip ve zatürrede kullanılıyor.

[widget-87]

3. Kabızlığa ve mide sorunlarına iyi geliyor.

Kara mürverin faydaları arasında en önemlilerden biri kabızlığa ve mide sorunlarına iyi gelmesidir. Mide hastalıklarında ve mide ağrılarında mürver meyvesi, ağrı kesici özelliğiyle kişiyi rahatlatmaktadır.

Mürver ağacının kabuklarının kaynatılarak içilmesi ile birlikte kabızlık şikâyetleri azalır ve bağırsak hareketlerinin daha düzenli olmasını sağlar. Kara mürverin faydaları özellikle mide hastaları için yüz güldürücü cinsten oluyor.

4. Kara mürver diyabete iyi gelir.

Kara mürverin faydaları arasında diyabet tedavisinde de yardımcı olarak kullanılması vardır. Hem çiçek hem de meyve olarak kara mürver bitkisi yapılan araştırmalara göre diyabet tedavisinde önerilmektedir.

Araştırma, mürver ekstralarının glikoz metabolizmasını ve insülin salgısını uyardığını ve kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü doğrulamıştır. Çalışmalar mürver ya da Sambucus’un doğal diüretik etkileri olduğunu göstermiştir. Bu nedenle diyabet sorununuz için kara mürveri deneyin

Kara mürver, kozmetik ürünlere rakip olarak gösterilen bir bitkidir. Biyoflavonoidleri ve antioksidanları, yüksek A vitamini içeriği ile birlikte, cilt sağlığı için harikalar sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Araştırmacılar, mürverde bulunan bir bileşiğin cilde doğal bir destek verdiğini düşünmektedirler. Peki bu kadar önemli faydalar arasında kara mürverin hiçbir zararı yok mu? Kara mürver zararları aşırıya kaçıldığında ishal vb. sorunlar olarak görülebilir. Müshil, diyabet, bağışıklık sistemi güçlendirici, idrar söktürücü, teofilin ilaçları ile aynı anda kullanılmamalıdır. Ancak böyle bir durumda kara mürver zararları belirebilir. “Kara mürver nasıl kullanılır, kara mürver vitamin olarak alınır mı?” gibi sorularınızı mutlaka diyetisyeninize sorun. Kara mürverin faydaları için size özel beslenme programlarına bu mucizevi besini ekleyin...

[widget-91]

Yorum Yap