Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Diyet Sonrası Kilo Koruma İçin Diyetisyen Önerileri

Verdiğiniz Kiloları Geri Almaktan Mı Korkuyorsunuz?

Kilo koruma programı, diyetisyenlerin en fazla başvurduğu yöntemler arasındadır. Hedef kilosuna diyet ve egzersizler sayesinde ulaşan kişiler, kilosunu korumak konusunda dikkatli olmalıdır. Diyet sonrası kilo koruma, diyet süresince verilen kiloların geri alınmasını önlemek için yapılmalıdır, kilo kaybetmeye devam etmek için değil.

Diyet sonra sonrası kilo koruma amacıyla hazırlanan diyetler uygulanabilir. Diyet sonrası kilo koruma diyeti dışında sağlıklı beslenme alışkanlıklarının devam ettirilmesiyle de verilen kiloların önlenmesi söz konusudur. Peki, bunu nasıl yapacağız? Gelin, birlikte inceleyelim…

 

Diyetten Sonra Kilonuzu Nasıl Korursunuz?

Diyetten sonra kilonun korunması oldukça önemlidir. Çünkü çoğu kişi, hedef kilosuna ulaştıktan sonra yanlış beslenme alışkanlarına geri dönmektedir. Sonrasında ise verilen kiloların, geri alınması ile karşılaşılabilir. Yapılması gereken diyetin bitmesiyle birlikte edindiğiniz bilgileri ve yeme-içme alışkanlıklarını bir kenara atmamak olmalıdır. Ayrıca diyetisyeninizle birlikte kilo koruma programı uygulamanız gerekir. Diyet sonrasında kontrol elden bırakılmamalıdır. Kilo koruma yöntemleri hakkında diyetisyenlerin genel önerileri ise şunlar:

  • Diyet sonrası kilo koruma amacınız varsa protein, karbonhidrat, yağ dengesini kurmalısınız. Bir tanesinde dahi aşırıya kaçtığınızda kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.
  • Gün içinde aşırı karbonhidrat içeren gıdalar tüketmeyin ancak haftada birkaç öğününüzde sevdiğiniz besinlere yer verin.
  • Kilo koruma süreci içinde porsiyonlarınızı diyetteymiş gibi ayarlayın. Ana öğünlerde tükettiğiniz besinleri yarıya indirin ve büyük porsiyonlarla yemek yerine daha fazla çeşitten azar azar tüketin.
  • Kilo nasıl korunur diyorsanız besinlerinize yağlı soslar eklemekten kaçının. Salatalarınıza ve diğer yemeklerinize eklediğiniz hazır soslar kilo almanıza neden olacaktır.
  • Kilo koruma diyeti yaparken su içmeyi ihmal etmeyin. Böylece kendinizi tok hissedeceksiniz.
  • Diyet sonrası kilo koruma dönemi içinde kahvaltınızı da her zamanki gibi yapmaya devam edin. Kahvaltı yapmadığınızda daha fazla acıkacağınız bir gerçek.
  • Kilo koruma nasıl olur diyorsanız egzersiz yapmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Egzersiz yapmayı sevmiyorsanız merdiven kullanmayı, markete yürüyerek gitmeyi alışkanlık haline getirin.
  • Diyet sonrası kilo koruma için yemeklerinizi kızartma, kavurma veya tütsüleme gibi yöntemlerle pişirmek yerine haşlama ya da buharda pişirme ile hazırlamayı denemelisiniz.
  • Kilo nasıl korunur diyorsanız diyetiniz biter bitmez tatlılara koşmamalısınız. Canınız tatlı istediğinde sütlü tatlılara yönelebilirsiniz.

Kilonuzu korumak istiyorsanız aynı zamanda dışarda yemek yeme alışkanlığınıza son vermelisiniz. Hangi koşullar altında hazırlandığını bilmediğiniz yiyecekleri tükettiğinizde daha hızlı kilo alırsınız.

[widget-87]

Kilo Koruma Yöntemlerine Diyetteyken Başlayın!

Kilonuzu korumaya diyet esnasında başvurabilirsiniz. Diyetisyeninizin önereceği diyetler, size sağlıklı bir hayatın kapılarını aralayacaktır. Diyet bittiğinde ise artık “Hedef kiloma ulaştım, rahatım.” gibi bir bakış açısını benimsememeniz gerekir. Tam tersine, diyet süresince kazanmış olduğunuz sağlıklı beslenme öğretileri, artık bir yaşam biçiminiz haline gelmelidir.

Bu konuda diyetisyeninize danışarak, kilo korumaya diyetteyken nasıl başlayacağınız konusunda yönergeler alabilirsiniz. Eğer hedef kilonuzu korumak istiyor, kilo koruma nasıl olur diyorsanız, diyet sonrası kilo koruma programınızı belirlemelisiniz. Sağlıklı beslenmeye devam ettikçe kilonuzun artmadığını göreceksiniz.

[widget-91]

Yorum Yap