Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Arı Sütünün Faydaları

Kraliçe Olmak İçin Arı Sütü İçin! Arı Sütü Neye Faydalıdır?

Arı sütü, bal arıları tarafından kraliçe arıları beslemek için üretilen jelatinli bir maddedir. Bu mucizevi maddenin üretimi oldukça zahmetlidir. Arı sütü üretim koşullarının sebebi ile ülkemizde yılda yalnızca 50 kg kadar üretiliyor ve fiyatları dudak uçuklatıyor. Dünya genelinde arı sütü üretiminin en çok yapıldığı yer ise Japonya olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi arı sütü neye faydalıdır, birlikte bakalım.

Kraliçe arının yaşam kaynağı olan arı sütünün faydaları ise şaşkına uğratacak cinsten. Bu şaşkınlığın en büyük nedenlerinde biri de normal arıların yaşam süresi 6 hafta sürerken arı sütü ile beslenen kraliçe arının 6 yıl yaşamasıdır. Yani bu arılar çok sağlıklı ve ürettikleri arı sütü de bir o kadar güçlü bileşenlere sahip. İnsan hayatı için mucizevi bir besin olan arı sütünün faydaları ve tüketimi ile ilgili detaylı bilgi yazımızda…

 

Mucizelerle Dolu Arı Sütü! Arı SütününYararları Nelerdir?

Arı sütünün faydaları ne kadar anlatsak eksik kalır. Öncelikle arı sütü, bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Bunun dışında arı sütü yararları nelerdir diyecek olursak liste yapmamız gerekir. Bunlar:

 • Kan şekerini düşürür.
 • İştah açıcıdır.
 • Çocuklarda öğrenme ve algılamayı arttırır.
 • Mide hastalıkları tedavisine faydalıdır.
 • Bedensel ve zihinsel yorgunluğa karşı önemli bir enerji kaynağıdır.
 • Kolesterolü düşürücü etkisi vardır.
 • Gribe karşı çok faydalıdır.
 • Kemik gelişimine yardımcıdır.
 • Saç dökülmesine karşı etkilidir.
 • Sinir hastalıklarda olumlu etkileri vardır.
 • Kanserle mücadele etmede yardımcıdır.

[widget-87]

Arı sütünün faydaları sağlığımız için son derece önemlidir. Birçok noktada sağlığımıza fayda sağlayan arı sütü, hassasiyetle tüketilmelidir. Günlük net bir doz miktarı yoktur ancak arı sütünün tavsiye edilen tüketim şekli sabah ve akşam saf arı sütünü dilin altında 30 saniye tutmaktır. Bazıları arı sütünü saf haliyle tüketemeyebilir onlar da bal ile karıştırarak tüketebilir. Arı sütü donmuş şekilde uzun süre bozulmadan saklanabilir.

Arı Sütü Tüketimine Dikkat!

Arı sütü faydaları oldukça fazla görüyorsunuz. Fakat çoğu kişi için yararlı olan arı sütü risksiz değildir. Arı sokmasına, polenlere veya çevresel diğer alerjenlere alerjisi olan kişiler arı sütünü tüketme konusunda dikkatli olmalıdır. Arı sütünden kaynaklı oluşacak yan etkiler astım, anafilaksi ve kontakt dermatif olacaktır.

Mucize besin arı sütünün faydaları ve yan etkilerine dikkat edilmesi önemli bir noktadır. Dikkat edilmesi gereken bir noktada tükettiğiniz arı sütünün hakiki olmasıdır. Market ve aktarlar hakkında yorum yapmak oldukça güçtür. Çok kolay şekilde sahtesi yapılabilecek bir besindir. Bu nedenle ürünü aldığımız yer çok büyük önem taşımaktadır. Gerçek arı sütü olmayan ürünleri lütfen tüketmeyin…

[widget-91]

Yorum Yap