Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Antep Fıstığının Faydaları

Antep Fıstığı Neye İyi Gelir? - Fıstık Gibi Olacaksınız!

Antep fıstığı herkesin severek yediği bir kuruyemiştir. Gaziantep in meşhur yiyeceği olan fıstığın tek kötü özelliği fiyatının pahalı olmasıdır. Antep fıstığı kuruyemişler arasında en sevilendir. Tabi bunun yanında en çok faydası olanlardan da biridir.

İçerdiği vitaminler ile insan sağlığına pek çok faydası olan kuruyemiş tüketimi oldukça önemlidir. Gün içerisinde tüketilen 10-12 Antep fıstığı ile vücudunuzun yağ ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Antep fıstığının faydaları oldukça çoktur demiştik. Peki, Antep fıstığının faydaları tam olarak nelerdir?  Antep fıstığı neye iyi gelir? Ne kadar yenmelidir? Yakından bakalım…

Antep Fıstığının Yararları Nelerdir?

Antep fıstığının faydaları arasında tabi ki içeriğindeki zengin antioksidan ile hücre hasarını önlemesi ve kanser gibi hastalıkların riskini azaltması yer alır. Protein bakımından yüksek ve kalori bakımından düşük olması da Antep fıstığını oldukça değerli kılmaktadır. Antep fıstığının faydaları arasında bulunan bir diğer önemli nokta ise kalp salığını korumasıdır. Aynı zamanda göz sağlığı için de oldukça önemli bir besindir. 

Antep fıstığı faydaları arasında yer alan diğer önemli noktalardan diğerleri de sindirim sağlığını koruması, ciltteki kuruluğu gidermesi ve cildi onarması, cinsel açıdan oldukça etkili olan afrodizyak özelliğine sahip olması ve bağışıklığı arttırmada önemli bir besin olmasıdır. Özetle;

  • Yüksek lif içeriği olması sebebiyle hazımsızlığı önler.
  • Antep fıstığının yararları arasında erkeklerde cinsel isteği arttırması da yer alır. 
  • Yüksek oranda bakır içerdiği için demirin emilimini sağlar.
  • Anemiyi önler.
  • Şeker hastalığına iyi gelir. Antep fıstığının içeriğindeki antioksidan maddeler, glikasyon sürecini azaltır ve diyabetin kontrolünde de yardımcı olur. 
  • Antep fıstığının besin değeri yüksek olduğu için yaşlılığa bağlı göz hastalıklarının oluşmasını engeller.
  • Bağışıklığı güçlendirmek de antep fıstığının faydaları arasındadır. 

Ayrıca Antep fıstığının faydaları arasında yer alan bir diğer özellik ise çocukların zeka gelişimine katkı sağlamasıdır. Antep fıstığının yararları çocuklarınız için okul başarısını da beraberinde getirir. Bunlardan yola çıkarak antep fıstığının yararları hakkında çok rahat bir şekilde fikir sahibi olabiliriz.

[widget-87]

Fıstık Deyip Geçmeyin Dikkat Edin!

Antep fıstığının faydaları nelermiş öğrendiğimize göre birde dikkat etmemiz gerekenlere bakalım. Antep fıstığının genel olarak kilo yaptığı düşüncesi hakimdir. Fakat antep fıstığının yararları arasında kilo vermeye yardımcı olduğu da yer almaktadır. Bu nedenle Antep fıstığı kilo yapmaz aksine kilo vermeye yardımcı olabilir. Antep fıstığı yüksek kaloriye sahip olmasına rağmen diyet listelerinde yerini almıştır. Antep fıstığının yararları arasında lif içeriği yüksek bir besin olduğundan dolayı uzun süre tokluk hissi sağlaması da vardır. Ayrıca protein miktarı da yüksektir.

Fakat aşırı tüketimi kilo aldırır. Bu nedenle ölçülü bir şekilde tüketilmesi önerilir. Antep fıstığının içeriğindeki yüksek yağ oranı da bazı kişilerin cildinde sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. Ayrıca kolesterol rahatsızlığı olanların fazla tüketmemesi gerekmektedir.  Antep fıstığının faydaları ve neden olacağı birkaç olumsuz durum mevcuttur. Bu nedenler Antep fıstığı tüketimine dikkat edilmesi ve dengeli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir.

[widget-91]

Yorum Yap