Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Açlık Krizlerini Önlemenin 5 Yolu

Açlık Krizi Nasıl Bastırılır?

Açlık krizi, aniden gelen ve genel olarak tatlı ya da aşırı tuzlu gıdalara karşı duyulan yeme isteğidir. Psikolojik ve fizyolojik nedenlere dayanan açlık krizi, üzerine gidilmediğinde kişinin kilo almasına neden olabilir, çeşitli sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Peki, açlık krizi nasıl giderilir?

Halk arasında kan şekerinin aniden düşmesi olarak bilinen açlık krizlerini önlemenin yolu, yeterli ve dengeli beslenmekten geçiyor elbette. Yanlış beslenme alışkanlıkları, doğru gıdaları tüketmemek açlık krizleri ile karşılaşmaya neden oluyor. Ancak doğru yiyecekleri tercih ederek ani acıkma hissi ve açlık krizleri ile karşılaşmayabilirsiniz. Nasıl mı? Gelin, açlık krizlerini önlemenin yolları ve ani açlık krizinden kurtulma önerilerine yakından bakalım…

1. Şeker oranı yüksek gıdalardan uzak durun.

Çabuk acıkmanın nedenleri arasında yer alan şeker tüketimi, hızlı kilo almanıza da neden olur. Karbonhidratlar kan şekerinizi hızla yükselip aniden düşürür ve çabuk acıkırsınız. Açlık krizleri sırasında şeker oranı yüksek besinlerle açlığınızı bastırıyorsanız kilo almanız kaçınılmazdır.

Açlık krizlerini önlemenin yolu tam buğday ekmeği, bulgur, yulaf, kepekli makarna, kuru baklagiller gibi karbonhidratlı besinleri tüketmektir. Ani açlık krizi nedeniyle sağlıksız atıştırmalıklara yönelmezsiniz böylece.

2. Öğün atlamayın.

Açlık krizlerini önlemenin yolu arasında öğün atlamamak da yer alır. Öğün atlamak, düzensiz beslenmek, tüm gün aç kalıp akşam birden yemek yemek açlık krizlerinizi tetikler.

Dolayısıyla öğünleriniz arasında 3 saati geçirmeden günde 4-5 öğün yapmaya dikkat ederseniz açlık hissiniz kaybolacaktır. Açlık krizlerini önlemenin yolları arasında en önemlilerden biri öğün atlamamaktır elbette

[widget-87]

3. Su tüketiminizi arttırın.

Açlık krizlerini önlemenin yolu su içmektir. Yemek öncesinde su tüketirseniz mide hacminiz dolar ve daha az yemek yersiniz. Her acıktığınızda su içerseniz midenizde tokluk hissi yaratırsınız.

Bir süre sonra sık acıkma hissi ve açlık krizinin önüne geçmiş olursunuz. Açlık krizi nasıl önlenir diyorsanız doyurucu özelliği olan suyu bol bol tüketin.

4. Uyku düzeninize dikkat edin.

Yetersiz uyku yorgunluk hissi yaratacağından vücudunuzda enerji açığı meydana gelir. Enerji açığı nedeniyle de kendinizi aç hissedersiniz. Uykusuz olduğunuzda enerjinizi artıracak karbonhidrat ve yağ ağırlıklı besinler tüketme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Kaliteli bir uyku ise tüm açlık hislerinizi bastırır. Sık acıkma nedenleri arasında yer alan düzensiz uyku alışkanlığınızı bir kenara bırakın. Açlık krizlerini önlemenin yolu çok kolay.

5. Her öğünde salata yiyin.

Mutlaka her ana öğününüzde salata gibi çiğ sebze tüketin. Yeşil sebzeler hem hafif hem de doyurucu olduğu için beslenme tarzınızın düzene girmesini sağlayacaktır.

Açlık krizi nasıl önlenir diyorsanız özellikle yeşil sebzelerin doyurucu özelliğinden yararlanmalısınız. Aşırı yağ eklemeden tüketeceğiniz salatalar, uzun süre tok kalmanızı sağlayacak ve kan şekerinizi normal seviyede tutacak.

Açlık krizlerini önlemenin yolu olarak ayrıca rafine karbonhidratlardan uzak durabilir, beslenmenizdeki posa tüketimini arttırabilir, her öğünde protein tüketebilirsiniz. Açlık krizlerini önleme amacıyla yemekten sonra 1 porsiyon meyve tüketebilir, düzenli fiziksel aktivite ile yeme ataklarına sebep olabilen insülin direncinizi kırabilirsiniz. Açlık krizini önlemek için duygusal açlığınızı doyuracak keyifli aktiviteler yapabilir, kendinizi mutfağa gitme hissinden uzaklaştırabilirsiniz.

Açlık krizi ile sağlıklı beslenerek baş edebilirsiniz. İlk adımda diyetisyeninizin tavsiyelerine uyarak kötü alışkanlıklarınızı bir tarafa bırakın, sonrasında iyi beslenmeyi yaşamınızın merkezine oturtun. Beslenme sorunlarınız kısa süre sonra ortadan kalkacaktır… Açlık krizlerini önlemenin yolu olan beslenme uzmanlarının kapısını çalın…

[widget-91]

Yorum Yap