Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Herkes Pilates Yapabilir Mi?

Pilatesin Temel Hareketleri Neler?

Pilates, vücuda esneklik, sağlık ve direnç katan çeşitli egzersizlerin bulunduğu bir yöntemdir. Pilates egzersizlerinin ilk çıkışı tedavi amaçlı olduğu için her yaştan insanda uygulanabilmektedir. Daha sonraları kasları kuvvetlendirmek amaçlı yapılan pilates, günümüzde ise özellikle vücudu şekle sokmak ve kilo vermek amaçlı yapılmaktadır.

Pilatesin genelde kadınlar tarafından yapıldığı gibi bir algı var. Evet, pilatesi en çok kadınlar yapıyor ama herkes pilates yapabilir hatta yapmalı. Son yıllarda iş yaşamının zorlu koşullarının bedeni üzerindeki etkilerini gören erkekler ve kemiklerini güçlendirmek isteyen yaşlılar da pilatese yöneldi. Pilatesi kimler yapar sorumuzun cevabı bu nedenle herkestir…

Yeni Başlayanlar İçin Pilates Hareketleri

Pilatesi kimler yapar dediğimizde özellikle çocukların sağlıklı beden gelişimi, yetişkinlerin omurilik ve duruş problemlerinden kurtulması, yaşlılarda eklem rahatsızlıklarına çözüm olması nedeniyle uzmanlar tarafından önerildiğini görüyoruz. Herkes pilates yapabilir mi, pilatesi kimler yapar sorularının cevabını aldığımıza göre pilatese yeni başlayanlar için temel birkaç hareketten bahsedebiliriz. En çok bilinen pilates hareketleri:

1. Göbek hareketi

Kadınlar için pilates hareketleri arasında en çok uygulanan göbek hareketidir. Düz bir zemine oturulur. Bel zemine değerken bacaklar, boyun ve kollar kıvırmadan kaldırılır. Bacak ve kollar arasındaki mesafe aşamalı olarak daraltılır. Yukarı kalkarken derin nefes alınır. Bu pilates hareketi karın kaslarını çalıştırır.

2. Gerilme hareketi

Pilates yapılışı sırasında en sık kullanılan pilates hareketleri arasındadır. Sırt üstü yatılır. Kollar dik bir şekilde yukarı kaldırılır.

Derin nefes alınır ve gövde doğrultulur. Baş dizlerin arasına alınarak 10 saniye bu pozisyonda kalınır. Kadınlar için pilates çalışmalarında en yararlı pilates hareketleri arasındadır.

[widget-87]

3. Bel hareketi

Pilates hareketleri arasındaki bel hareketi sırasında havada bisiklete binme şeklinde egzersiz yapılır. Sırt üstü uzanılır.

Belden tutularak bacak ve kalça yukarı kaldırılır. Denge sağlandıktan sonra pedal çevirme hareketi yapılır. Herkes pilates yapabilir mi diyenler için kolay hareketlerden biridir.

4. Hundred Hareketi

Herkes pilates yapabilir mi diye düşünenler için kolay bir hareket daha. Sırt üstü uzanılır ve kollar yukarıya uzatılır. Boyun ve kollar kaldırılır. Boyun kaldırılırken derin nefes alınır, bırakılırken nefes verilir. Pilates hareketleri ile boyun ağrıları giderilebilir. Erkekler için pilates egzersizlerinde duruş bozuklukları için sık kullanılır.

5. Bacak hareketi

Kadınlar için pilates hareketleri içinde önemlilerden biri bu. Yere oturulur, eller üzerinde tüm vücut havaya kaldırılır. Sadece ayak topukları ve eller yere temas eder. Bu şekilde pozisyon sabitlenir ve ayaklar, nefes alınarak yukarı kaldırılır, nefes verilerek indirilir. Pilates hareketleri içindeki bacak hareketi, sağ ve sol ayaklar için ayrı ayrı uygulanır.

6. Kalça hareketi

Pilates hareketleri kalçanızı da çalıştırır. Mat üzerine oturulur. Eller arkaya alınarak düz bir şekilde yerden destek alınır. Oturuş pozisyonu bozulmadan, bacaklar yukarı kaldırılır. İki bacak da aynı yöne bakacak şekilde sallanır. Herkes pilates yapabilir mi diyenler için kolay hareketlerden biridir.

Pilatesi kimler yapar, herkes pilates yapabilir mi, ben yapabilir miyim gibi bir endişe taşımayın. Omurganızın dengesi, sırt-bel ve boyun bölgelerindeki ağrılarınız, duruş bozukluklarınız için mutlaka pilates hareketleri yapın. Fit kalmak isteyen kadınlar için pilates yapmak aynı zamanda hamileler için pilates hareketleri oldukça faydalıdır. Pilates yapılışı ve pilates için uygun olup olmadığınızı eğitmeninizden öğrenebilirsiniz.

Online diyetisyen fiyatları, özel diyetisyen ücretleri ve diyetisyen muayene ücretleri hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız diyetisyeninizi hemen bulun…

[widget-111]

Yorum Yap