Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Uyku ve Obezite Arasında İlişki Var mıdır?

Uyku ve Obezite İlişkisine Dayalı Problemlerinizi Çözün!

Obeziyete nedenleri yanlış beslenme, yetersiz beslenme, yeterli olmayan fiziksel aktivite, genetik faktörler, çevresel, sosyal ve psikolojik sorunlardır. Bu psikolojik ve fiziksel sorunları arasında uyku ve obezite ilişkisi atlanmaktadır. Yapılan araştırmalar bakıldığında ise uyku ve obezite arasındaki ilişkinin tahmin edilenden fazla olduğu görülmektedir. Çünkü uyku bozukluğu birçok rahatsızlığın temelinde yer almaktadır.

Uyku bozukluğunun obeziteye etkisi!

Uyku; bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve enerjimizin yükselmesi için oldukça önemlidir.  Hormonların düzenli ve dengeli bir şekilde çalışması, zihinsel anlamda yüksek algılama gücüne erişmek gibi pek çok işlevde önemli bir rol oynar. Bu nedenler bireylerin günde en az altı saat uyuması en ideal olandır. Gelişen teknoloji ve değişen çağ ile birlikte bilgisayar ve TV bağımlılığı artmıştır. Bundan kaynaklı olarak bireylerin uyku düzenin de bozulma, gece atıştırmaları fazlalaşma ve nihayetinde obezite ve uyku bozukluğu sorunu oluşmuştur. Beyine tokluk hissini veren hormon, gece uyuduğumuzda açlık hissine engel olarak uyanmamızı önler. Böylece depoladığımız yağların kullanılmasını sağlayarak gece boyu vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılamaktadır. Bu nedenle uyku bozukluğu yaşayan kişiler de durum farklı olabiliyor.

 

Obezite ve Uyku Bozukluğu Horlamaya Sebep Oluyor!

Yapılan araştırmalar sonucunda, normal kiloda olan ve düzenli beslenme alışkanlığına sahip olan bireylerin sağlıklı ve kesintisiz bir şekilde uyuduğu, normal kilosunun çok üstünde olan bireylerin ise ideal kiloda olan bireylere oranla yaklaşık 10 kat fazla horladıkları gözlemlenmiştir. Bu araştırma sonucu uyku ve obezite arasındaki sıkı ilişkiyi çok net şekilde ortaya koymaktadır. Uyku bozuklukları hayatımızı son derece etkilemektedir. Uyku ve obezite ilişkisi nedeniyle uyku bozukluğu yaşayanlar gün içerisinde daha stresli oluyor. Bu nedenle uyku ve obezite ilişkisi iş yerlerindeki verimleri de düşmesine sebep oluyor.

Doğru besinler seçerek ve birkaç alışkanlığınızı değiştirerek uyku ve obezite ilişkisine yön verebilirsiniz!

 

Uyku bozuklukları hayatımızın temel ihtiyacı olan beslenmeyi de son derece etkilemektedir.Uyku bozukluları ve obezite birbiri üzerinde oldukça etkili durumlardır. Beslenme de en nihayetinde kilolarımızın en temel sebebidir. Yani beslenme, uyku ve obezite ilişkisinde etkin bir rol oynamaktadır. Bu nedenle beslenmemize son derece dikkat etmeliyiz. Uykudan önce veya tükettiğimiz yiyeceklere özen göstermeliyiz. İşte uyku bozuklukları ve obezite ile ilgili öneriler:

 • Mutluluk hormonu salgılayan en etkili besin triptofandır. Triptofanın en zengin olduğu besin kaynakları ise süt, muz, yulaf, et, yumurta, yağlı tohumlar ve bitter çikolatadır. Uyumadan önceki öğününüz de süt ve yanında dilediğiniz bir meyveyle tüketmenizde hiçbir sakınca yoktur.
 • Uyumadan önce içtiğiniz kahve uyku kalitenizi olumsuz etkilemektedir. Zaten kahve bilindiği üzere uyku kaçırmak için tüketilir. Kafein içeren diğer besinlerimiz arasında yer alan çay, çikolata, kola ve enerji içeceklerinin uykudan önce tüketilmesi uykunun kaçmasına neden olmaktadır.
 • Aşırı yağlı yiyecekler ve özellikle fastfood türü besinler, hazımsızlığa neden olur ve gece uykunuzu olumsuz yönde etkileyebilir ve ayrıca bu tür besinler kilo almanıza da neden olur.
 • Baharatlı yiyeceklerinde uykudan önce tüketilmesi mide ekşimesine ve gastrit gibi rahatsızlıklara sebebiyet vereceğinden dolayı uzak durulması gereken besinler arasındadır. Uykudan önce tüketildiğinde mide ekşimesine sebep olur, dikkat edin.
 • Alkol tüketimi terleme, sık idrara çıkma ve baş ağrısı gibi sorunlara neden olmaktadır. Ve böylece uyku kalitesini düşürmektedir. Uyku bozukluğu oluşturmasının yanı sıra kilo almaya da neden olmaktadır.
 • Bitkisel çaylar arasında yer alan papatya ve melisa çayı gibi doğal çaylar sakinleştirici özelliğe sahip olduklarından dolayı kesintisiz bir uyku sunmaktadır.
 • Düzenli ve yeterli miktarda uyunmalı belirli saatler oluşturulmalı ve her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkılmalı. Bu sayede uyku bozukluğu yaşayanların uyku düzeninin oluşmasına yardımcı olacaktır.
 • Uyumadan önceki süreçte radyasyon yayan teknolojik aletlerden uzak kalmak uykuya dalmayı ve kaliteli bir şekilde uyumayı sağlar.

Uyku ve obezite arasındaki sıkı ilişkiyi gevşetmek için uyku bozukluğu olan kişilerin uykunun yanında beslenmesine de dikkat etmesi gerekmektedir.  Çünkü uyku bozuklukları yalnızca düzenli uyumak ile düzelmez beslenme de son derece önem taşır. Uyku bozukluğu yaşayan bireyler beslenmesine dikkat ederek hem uyku problemini en aza indirger hem de obezite oluşuma karşı önlemini alır.

Derin ve kaliteli bir uyku için neler yapılabilir?

 • Kafein tüketimi en geç 17.00'da kesilmelidir.
 • Uyumadan önce süt içmek, içeriğindeki triptofan sebebiyle daha iyi bir uyku uyumanızı kolaylaştırır.
 • Muzun içeriğindeki zengin melatonin kaynağı nedeniyle uykuya dalmanızı kolaylaştırır.
 • Rezene, papatya, melisa gibi sakinleştirici doğal bitki çaylarını uyumadan 2 saat önce tüketerek rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Uyku bozukluğu yaşayan kişilerin tükettikleri besinle son derece önemlidir. Özellikle de gece uyumadan önce tüketilen besinler sağlıklı bir şekilde uyumanıza yardımcı olmaktadır. Bu nedenle uyku bozuklukları ve obezite yaşamamak için uyumadan önce tüketeceğiniz besinleri özenle seçmelisiniz.

[widget-87]

Uyku ve Obezite İlişkisi Yüzünden Bozulan Uyku Problemlerinizi Aşmak Sizin Elinizde!

Düzenli uyumak ve uyku bozukluğu yaşamamak çoğumuz için zor gerçekleştirdiğimiz bir eylem. Uyku ve obezite arasındaki sıkı ilişkiyi önlemek için öncelikle uykumuzu düzene sokmalıyız. Günlük hayatın telaşı, yetiştirilmesi gereken işler ve sinir-stres gibi faktörler bu durumun başlıca sebeplerindendir. Her gün aynı saatte uyuyup uyanmak, sosyal yaşantısı olan bir insan için oldukça zor olabiliyor. Fakat düzensiz uykunun vücudumuzu nasıl olumsuz etkilediği düşünüldüğünde bu problemi aşmanın gerekli olduğu görülür. Uyku bozukluğu yalnızca kilomuzu değil yaşantımızı etkiliyor.

Uyku ve obeziteye uzman desteği!

Uyku ve obezite ilişkisi sebebiyle uyku problemi yaşayan kişiler,  uyku bozuklukları hakkında önerilenleri yapmalarına rağmen hala uyku düzenini sağlayamadılar ise, en kısa zamanda alanında uzman bir diyetisyen desteği alarak obezite sorununun üstesinden gelip sağlıklı bir uyku düzeni oluşturabilir.

[widget-92]

Yorum Yap