Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Obezite Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Korkulu Rüyalarımızdan Biri Olan Obeziteye Dikkat!

İnsanların özgüvensizlik problemleri, sağlık sorunları ve fiziksel aktiviteler gibi yaşamsal fonksiyonlarını etkileyen son derece etkileyici bir problemdir. Obezite nedir sorusuna cevaplardan biri de şudur ki, obezite vücut sağlığını bozacak aşırı anormal yağ birikimidir. Bu yağların oluşturduğu yağ dokusu tüm vücut sistemini etkileyecek biçimde hormonal ve kimyasal maddeler salgılar. Bu salgılardan bazıları iştahta açılmalarına ve doymanın zorlaşıp obezitenin ilerlemesine neden olur.

Normalin üstünde kilo alımı yani obezite, hareketlerimizi kısıtlamakla birlikte ciddi rahatsızlıklar neden olabilir. Bu sorunlar hayat standardımızı düşürebilir. Bu nedenle obezite hastalığı için tedavi olmak gerekir. Obezite nedir, obezite nedenleri ve obezitenin sonuçları hakkında tüm merak ettikleriniz için yazımızı okumaya devam edin…

 

Çağımızın Büyük Problemlerinden Olan Obezitenin En Büyük Nedeni Yanlış Beslenme!

Öncelikle obezite nedir sorusuna cevap verdik. Şimdi ise obezite nedenleri nelerdir? Sorusunu cevaplayalım… Obezite günümüzde sıklıkla karşılaştığımız hatta bazılarımızın içerisinde bulunduğu rahatsızlıklardan biri haline gelmiştir.

Obezite nedenleri çocukluk döneminden itibaren gerçekleşmektedir. Çocukluk dönemindeki yeme alışkanlığı, tüketilen gıda çeşitliliği ve beslenme düzeni, erişkin dönemdeki gıda tüketimi ve beslenme düzeninin alt yapısını oluşturarak obezite nedenleri arasından en önemlisini teşkil etmektedir. Çağımızda yaşam imkânlarının değişiklik göstermesi, teknolojik gelişimlerin hızlılık kazanması, zaman yetersizliği gibi etmenler beslenme alışkanlıklarımızı ve düzenimizi etkilemektedir. Yeme kötü yeme alışkanlıklarından kaynaklı enerji dengesi bozulması obezite nedenleri altında yatmaktadır. Obezite ile mücadele gün geçtikçe zor bir hale geliyor. Obezite ile mücadelede konusunda baş düşman yağlı yiyeceklerdir. Obezite nedenleri arasında yer alan aşırı yağlı gıdaların tüketiminin neden olduğu enerji dengesi bozulmasıyla bireyler tokluk hissetmeden devamlı yeme arzusuna kapılmakta ve bununla birlikte yağ depolamaktadırlar.

[widget-87]

Obezite nedenleri arasında en çok etkiye sahip olan nedenleri sizler için şu şekilde listeledik:

  • Fazla kalorili besinlerin tüketimi
  • Obezitede gen faktörü
  • Uyku düzensizliği
  • Düzensiz beslenme
  • Yersiz fiziksel aktivite
  • Hormonal metabolik etmenler
  • Aşırı yemek tüketimi

Bu gibi obezite nedenleri, obezite hastalığı ile karşılaşılmasında büyük rol oynar. Siz de obeziteden korunmak istiyorsanız bu maddeleri aklınızın bir köşesine not etmenizde ve bunlardan uzak durmanızda yarar var. Aksi halde obezitenin sonuçları ile karşılaşabilir, sağlıksız şekilde kilo alabilir ve dönüşü olmayan sağlık sorunlarıyla uğraşabilirsiniz.

Obezite Tedavisi Yapılmazsa Sağlık Sorunları Sizi Bekliyor!

21.yüzyılın en önemli sağlık problemlerinden biri olan obezite hastalığı dünya genelini tehdit etmeye devam ediyor. Gün geçtikçe artan ve genetik mutasyonlar, yaş diyet ve fiziksel aktvitelerden etkilenen kronik hastalık olan obezite hastalığı yalnızca estetik bir sorun olamamakla birlikte vücudun bütün sistemlerini etkileyen ve bununla birlikte çoğu hastalığa alt yapı hazırlayan büyük bir problemdir. Obezite sonuçları içerisinde kanser, infertilite, safra kesesi taşı ve karaciğer yağlanması gibi ciddi rahatsızlıklar görülebilir.

Obezite hastalığı hayatını mahvetmesini istemiyorsanız ilk adımı bu günden atmaya ne dersiniz? Obezite nedenleri, obezite hastalığı ve obezite tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için uzman diyetisyenlere danışın. Tedavi olmak için geç kalmayın!

[widget-92]

Yorum Yap