Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yeni Bir Hayata Sağlıkla Merhaba!

Tüp mide ameliyatı, yani sleeve gastrektomi, mide için yapılan en ciddi ameliyattır. Midenin büyük bir kısmı cerrahi olarak, uzunlamasına çıkarılması işlemi olarak özetlenebilir. Laparoskopik olarak yapılan tüp mide ameliyatı sırasında yemek borusu ile bileşke kısmından başlanarak, on iki parmak bağırsağı ile birleştiği yere kadar mide dokusu kesilir ve adeta bir tüp şekline getirilir. Yaklaşık 2 saat süren bu ameliyat; mide hastalıklarında gerekli görülen durumlarda, aşırı kilo kontrolünün sağlanması için uygulanır.

Tüp mide ameliyatı sonrası hastanın genel sağlığına ve beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme ve yemek yeme alışkanlıklarının kişiye özel diyetlerle belirlenmesi önemlidir. Bariatrik cerrahi sonrası beslenme, kişinin ameliyattan sonraki hayatını büyük ölçüde etkilemektedir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi ve Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme kontrol altında tutulması gereken ciddi bir durumdur. Ameliyattan birkaç ay önce hastanın yediklerine dikkat etmesi ve diyetisyen kontrolünde beslenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde bariatrik cerrahi sonrası vitaminsiz kalma ve çeşitli hastalıkların görülmesi gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.

Tüp mide ameliyatı öncesi:

  • Tüp mide ameliyatı öncesi süreçte sağlıklı beslenmeyle mümkün olduğunca kilo verilmelidir.
  • Bariatrik cerrahi operasyonundan önceki gün katı hiçbir şey yememek ve akşam 8’den sonra sıvı alımını da kesmek gerekmektedir.
  • Ameliyattan önce vitamin ve mineral depolarını dolduracak gıdalarla beslenilmelidir.
  • Tüp mide ameliyatı öncesi beslenme açısından bakıldığında kafeinli gıdalardan ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrası, güçsüz düşen bedenin tekrar dengesini bulması uzun sürecektir. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme sürecinde kişinin kaybettiği enerjiyi kazanmasına odaklanılmalıdır. Obezite ameliyatı sonrası beslenme, doktor ve diyetisyen kontrolünde olur, kişiye özel beslenme programı hazırlanır ve ani kilo kayıplarıyla hastanın farklı sağlık sorunlarıyla karşılaşması engellenir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Listesi

Tüp mide ameliyatı sonrası yapılan diyetler ile vücudunuzun direncinin düşmemesine özen göstermelisiniz. Bariatrik cerrahi operasyonundan sonra hem doktor kontrolüne devam edip hem de diyetisyeninizden size özel beslenme programı edinerek günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz. Tüp mide ameliyatı ciddi bir ameliyat olup bariatrik cerrahi sonrası beslenme, ömür boyu dikkat edilmesi gereken bir konu olmalıdır.

[widget-87]

Tüm mide ameliyatı sonrası beslenme listenizde;

  • Tavuk eti püresi
  • Patates püresi
  • Et suyu çorbaları
  • Tavuk suyu çorbaları
  • Meyve püreleri
  • Taze sıkılmış meyve suları bulunmalıdır.

Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme listenizde kesinlikle; baharatlı besinler, aşırı yağlı ve kızartılmış yiyecekler, asitli içecekler, işlenmiş gıdalar, salata sosları, şerbetli tatlılar, şekerlemeler, turşu vb. gıdalar yer almamalıdır. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme hakkında en iyi bilgiyi diyetisyeniniz verecektir ve size özel beslenme listesi hazırlayacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Beslenmede Dikkat Edilecekler

Tüp mide ameliyatı, çeşitli hastalıklar ya da sağlıksız beslenme nedeniyle kilolarını veremeyenler tarafından tercih edilmektedir. Ameliyat öncesi ve sonrası beslenme düzeni, hastanın iyileşme sürecini etkileyecektir. Tüp mide ameliyatı sonrası doktor ve diyetisyen tarafından önerilen besinlerin tüketilmesi ve en vücudun direncini korumaya yönelik bir beslenme şeklinin benimsenmesi gerekmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme iyileşme için çok önemlidir.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme sürecinde tam olarak iyileşme sağlanana kadar hekim ve diyetisyen kontrolünde olunmalıdır. Dengeli ve yeterli beslenerek bu süreç atlatılmalı, olası sağlık sorunlarından hastanın korunmasına dikkat edilmelidir.

Siz de bariatrik cerrahi ameliyatı olmak istiyor ancak endişelerinizi gideremiyorsanız diyetisyeninizden ve doktorunuzdan süreç hakkında detaylı bilgi almalısınız. Tüp mide ameliyatı öncesi ve sonrası kendinize ne kadar iyi bakarsanız o kadar hızlı iyileşirsiniz…

[widget-92]

Yorum Yap