Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Obezite Nedir? Obezite Hastalığı ile İlgili Tüm Merak Edilenler

Obezite Hastalığı Nedir?

Dünyada günden güne çoğalan obezite hastalığı, Türkiye’de de yaygın hale gelmiştir. Obezite nedir? Obezite hastalığı, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Obezite hastalığının ortaya çıkışında besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fizik aktiviteleri ile tüketilen enerji miktarını aşması etkili olmaktadır.

Türkiye’de 3 milyon obezite hastası vardır. Obezite nedir, neden oluşur sorusuna genetikten gelir cevabı verilse de obezite hastalığı yemek bozukluklarından veya hareketsiz yaşamdan da oluşabilir. Obezite ne demek? Obezite tanımı, kişinin olması gerekenden çok daha kilolu görünmesi hali olarak yapılmaktadır. Obezite nedir sorusunu açıklandıktan sonra obezite sınırının ne olduğuna bakalım…

 

Obezite Ölçümü Nasıl Yapılır?

Obezitenin ölçümünde farklı yöntemler söz konusu olsa da en yaygın obezite ölçümü beden kitle indeksi (BMI) ve bel çevresi ölçümüdür. Obezite ölçümü yapılırken beden kitle indeksinin hesaplanması, vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun karesine (m2) bölünmesi gerekir. Beden kitle indeksi, yaş ve cinsiyetten bağımsız bir değerdir.

“Dünya Sağlık Örgütü” tarafından belirlenmiş sınıflamaya göre vücut kütle indeksiniz;

– 18.5 Altında Az Kilolu (Zayıf)
– 18.5 – 24.9 Normal Kilolu
– 25.0 – 29.9 Fazla Kilolu
– 30.0 – 34.9 I. Derece Obez
– 35 – 39.9 II. Derece Obez
– 40.5 ve Üstü III. Derece Morbid Obez (Ciddi)
– 50 ve Üstü Süper Obez olarak kabul edilmektedir.

[widget-87]

Obezite ölçümü de bu şekilde yapılır. Bel çevresi ölçümünde karın ve çevresinin ölçümü söz konusudur. Vücuttaki toplam yağ miktarı önemli olmakla birlikte yağın daha çok nerede biriktiği de önem taşır. Karın çevresinde biriken yağ kitlesi, vücudun diğer bölgelerindeki yağ birikiminden daha fazla sağlık riskine neden olur. Obezite sınırı genel olarak erkeklerde 102, kadınlarda 88 cm’dir. Obezite kilo sınırı aşıldığında kişilerin hayatlarını düzenlemeleri ve kilo vermeye başlamaları gerekmektedir.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18’i, kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır. Obezite nedir diyenler için obezite tanımı ve obezite ölçümü bu şekildedir.

Obezite Hayatınızı Karartmasın!

Obezite ne demek diye sorup obezitenin tanımını yaptıktan sonra obezite hastalığından korunmak için ameliyat olmanın son çare olduğunu belirtmekte fayda vardır. Obezite hastalığından kurtulmak için, yeme alışkanlıkları değiştirilmeli ve hareketli bir hayata geçilmelidir.

Obezite sorunundan kurulmak istiyorsanız ya da obez olmamak ve sağlıklı yaşamak istiyorsanız hayatınızı düzenleyecek bir diyetisyene başvurmanız gerekmektedir. Diyetisyen kontrolünde olan kişiler obezite sınırının altında kalarak sağlıklı yaşamlarına devam edebilirler.

Obezite nedir, obezite hastalığı nasıl tedavi edilir, obezite kilo sınırı kaçtır gibi sorularınıza diyetisyenlerden yanıt alın…

[widget-92]

Yorum Yap