Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Obezite Nasıl Önlenir? Obeziteyi Önlemek Mümkün müdür?

Obezite İle Başa Çıkmayı Öğrenin, Sağlığınızdan Olmayın!

Son yılların en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezite, kişinin olması gerektiği kilodan kritik denecek düzeyde daha fazla olması durumudur. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde görülen obezite sorunu, kalp ve şeker hastalığına bağlı ölüm oranlarını dahi arttırıyor.

Türkiye’de her 100 kişiden 32’si obezite hastası ve her 1000 kişiden 5-10’unda ileri derecede (morbid) obezlik görülüyor. Erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üzerindeki vücut yağ oranı obez sayılmak için yeterli oluyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalarda da 10 yıl içerisinde Asya, Afrika ve Avrupa’nın 6 ayrı bölgesinde obezite sıklığında %10-30 arasında bir artış saptanıyor.

Peki, genç-yaşlı ya da zengin-fakir demeden hemen herkesi bekleyen bir sağlık riski olan obezite nasıl önlenir? Obezite ile mücadelede yapılması gerekenler nelerdir? Obezite tedavisi nasıl yapılır? Gelin, birlikte inceleyelim…

 

Obezite İle Mücadele Ederken Bunlara Dikkat Edin!

Obezite, kalp-damar hastalıklarından tansiyona, şeker hastalığından psikolojik rahatsızlıklara kadar ciddi problemlere neden olduğu için üzerinde önemle durulan bir sorundur. Toplumumuzda da son yıllarda obeziteye bağlı hastalıklar sıkça görülür olmuştur. Gelişmiş ülkeler obeziteye karşı savaş açarken ülkemizde bu durumun ciddiyeti henüz tam olarak anlaşılmış değil.

Obezite ile mücadele ederken sağlıksız beslenme alışkanlıklarının bir kenara bırakılması, fast food tüketilmemesi ve sürekli kilo kontrolü yapılması çok önemli. Bunlar dışında obezite nasıl önlenir sorusunun cevabını verecek öneriler şunlardır:

 • Kahvaltı yapmadan güne başlamayın. Kahvaltı yapmamak diğer öğünlerde daha çok yiyecek tüketmeye ve kilo almaya neden olacaktır.
 • Obeziteyi önleme amacıyla proteinden zengin, karbonhidrat ve yağdan fakir yiyecekleri tercih edin. Karbonhidrat obezitenin en yakın dostlarından biridir.
 • Obezite nasıl engellenir diyorsanız asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Şeker oranı yüksek bu içecekler kilo almanıza neden olacaktır.
 • Obeziteyi engelleme sürecinde sinirlendiğinizde buzdolabından uzak durun. Stresli ve sinirliyken ne yediğinizi bilmezsiniz.
 • Obezite ile mücadele ederken yemek masasını 20 dakikadan önce terk etmemeye dikkat edin. Obezite nasıl önlenir diyorsanız yemek yeme sürenizi uzatın.
 • Elbette obeziteyi önlemek için fast food gıdalardan uzak durun. Hamburger, patates kızartması, nugget, pizza vb. hazır gıdalar, aşırı yağ içerdiği için obeziteyi tetikleyen yiyeceklerdendir.
 • Obezite nasıl engellenir diyorsanız gece yatmadan önce asla yemek yemeyin. Gece yediğiniz her şey size kilo olarak geri dönecektir.
 • Obezite ile mücadele ederken asansör yerine her zaman merdiven kullanın. Her yere yürüyerek gitmeye çalışın. Eve giderken 1 durak önce inin.
 • Açken alışveriş yapmaktan sakının. Beyniniz sizi her zaman kalorili gıdalara yönlendirecektir. Obezite nasıl önlenir diyorsanız açken markete gitmeyin.
 • Obeziteyi engelleme sürecinde haftada bir değil her gün egzersiz yapın.
 • TV ve bilgisayar karşısında geçirdiğiniz süreyi yarıya indirin.
 • Obeziteyi önleme amacıyla TV ve bilgisayar karşısında yemek yemeyin.
 • Eğer hormon dengesizliğiniz varsa düzenli hormon testi yaptırarak obezite riskinizi kontrol altında tutun.
 • Obezite nasıl önlenir diyorsanız metabolizmayı yavaşlatan besinlerden uzak durmalısınız.
 • Akşam yemeklerinizde porsiyon miktarını azaltarak ve uykudan önce en az 3 saat kadar besin tüketmeyerek obezite ile mücadele edebilirsiniz.
 • Yüksek tansiyon ya da kolesterol hastalığı olanlar ya da yatkınlığı olanlar beslenme programlarını hastalıklarına göre planlamalılar.

[widget-87]

Obeziteyi önlemek için ayrıca sigara, alkol vb. kötü alışkanlıklarınızı da bırakmalısınız. Sigarayı bıraktığınızda kilo alacağınızı düşünmeyi bırakın, sağlıklı beslenme ve egzersiz sayesinde obezitenin yakınından bile geçmezsiniz.

Sağlıklı Beslenmeyi Yaşam Biçimi Haline Getirin!

Obezite ile mücadele ederken ya da obeziteyi önlemeye çalışırken sağlıklı beslenmeyi bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Davranış değişikliği tedavisi ya da diyetisyen kontrolünde yeme-içme tarzınızı değiştirmelisiniz. Kendinizi gözlemleyerek tercihlerinizi belirlemeli, bu kötü tercihlere alternatif olumlu tercihler geliştirmeli, sağlıklı tercihlerinizde kendinizi ödüllendirmeli ve bu davranışları kalıcı hale getirmelisiniz.

Obezite nasıl önlenir, obezite nasıl engellenir gibi aklınıza takılan soruları diyetisyeninize ya da doktorunuza sorarak sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Obezitenin ağına henüz düşmemişken sağlıklı bir hayatı benimsemelisiniz…

[widget-92]

Yorum Yap