Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Neden Kadınlarda Obezite Daha Çok Görülüyor?

Kadınlarda Obezite Nedenleri Nelerdir?

Sağlığı bozabilecek derecedeki yağ birikimi olarak tanımlanan obezite, kişinin vücut ağırlığının boy uzunluğuna göre fazla olmasıdır. Boy ve ağırlığı arasında dengeli bir ilişki olmayan kadınlarda obezite hastalığı olma riski daha fazladır. Obezite, aşırı kilo alımına bağlı olarak pek çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Bu durum, obez kadınlarda meme kanseri olma riskini de artmaktadır.

Yapılan çalışmalar, kadınlarda obezite artışının en büyük nedeni olarak hareketsiz yaşam tarzını göstermektedir. Bunun yanında tüketilen hamur işlerinin fazlalığı, her gün yapılan 5 çayları, sağlıksız beslenme kadınlarda obezite olma olasığını artıyor. Tiroid hastalığı yaşayan kadınların da obezite olma oranları daha yüksektir. Peki kadınlarda obezite nedenleri nelerdir? Kadınlarda obezite sınırı kaçtır? Obez kadınlar nasıl tedavi edilir? Birlikte inceleyelim…

 

Obezite Kadınlarda Erkeklere Göre Yüksek!

Tüm dünyada yapılan araştırmalar sonucunda obez kadınların oranı erkeklerden çok daha fazla çıkmıştır. Türkiye’nin obezite haritasına bakıldığında da bu durum farklı değildir. Türkiye’nin obezite haritasına göre kadınlarda obezite oranı %40 iken erkeklerde bu oran %20’dir. Erkeklerin kadınlardan daha fazla hareket etmesi dolayısıyla obezite oranı kadınlarda 2 kat daha fazladır.

40 yıl öncesine kadar tarlalarda çalışan evlerde kendileri hamur açan kadınların teknolojinin gelişmesiyle bu işleri bırakması ve daha masa başı işlerde çalışması kadınlarda kilo almayı tetiklemektedir. Türk kadını yapısı itibari ile erkeklere göre daha duygusal ve depresyona daha yatkın oldukları için hormonları da daha çabuk bozuluyor. Bunun yanında aşırı kilolu kadınlar, vücut yağlarının bel bölgelerinde toplanması nedeniyle olduklarından daha kilolu görünmektedirler. Türkiye’de spor yapma oranının da çok düşük olması nedeniyle obez kadınların oranı günden güne artmaktadır. Kadınlarda obezite nedenleri sadece bunlar değil elbette. Obezite kadınlarda sağlıksız yaşam koşullarından büyük ölçüde etkileniyor.

[widget-87]

Kadınlarda obezite nedenleri ise genel olarak şunlardır:

  • Yanlış beslenme, aşırı yemek yeme ve fast food beslenme alışkanlığı
  • Hareketsiz yaşam
  • Genetik etmenler, hormonal ve metabolik etkiler
  • Psikolojik nedenler
  • Zararlı alışkanlıklar; sigara – alkol tüketimi
  • Kullanılan bazı ilaçlar
  • Kadınlarda doğum sırasında ve sonrasında alınan kilolar, hormonal değişimler
  • Bilinçsizce yapılan diyetler

Kadınlarda obezite sınırı vücut kitle indeksine göre belirlenmektedir. Vücut kitle indeksine göre yapılan hesapta normal kiloya sahip olmak için 25-30 arasında bir değer söz konudur. Vücut kitle indeksi 30’un üzerine çıktığı zaman obeziteye yatkınlık var demektir. Kadınlarda obezite sınırı ise vücut kitle indeksinin 40’ın üzerine çıkmasıdır. Kadınlarda obezite nedenleri önlenebilir olduğu için yapılacak diyetisyen müdahaleleri ile geç olmadan obezitenin önüne geçilebilir.

Obeziteden Kurtulmak İçin Hareket Şart!

Kadınlarda obezite sınırını geçmemek için düzenli beslenmek ve devamlı hareket etmek gerekmektedir. Aşırı kilolu kadınlar, hayat şartlarını düzeltip daha kaliteli bir yaşama geçmek için kilo vermeliler ve sağlıklarına bir an önce kavuşmalılar. Ayrıca kadınlarda obezite nedenleri bireyler arası farklılık gösterdiğinden obezite tedavisi de kişiye özel yapılmalıdır.

Obez kadınlar da kendilerinin her zaman yanında olacak bir diyetisyen bulabilir ve zayıflamaya başlayabilirler. Diyetisyen desteğiyle zayıflayan obez kadınların verdikleri kilolar daha kalıcı olacaktır. Unutmayın sağlıklı bir hayat sürmek sizin elinizde.

[widget-92]

Yorum Yap