Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Erkeklerde Obezite Oranı Giderek Artıyor!

Erkeklerin %37’si Aşırı Kilolu - Erkeklerde Obezite Neden Olur?

Tüm dünyada yaygınlaşan obezite hastalığı Türkiye’de son yıllarda giderek artmaktadır. Özellikle son 30 yıl içerisinde şişman erkek oranı %29’dan %37’ye yükselmiştir. Tüm dünyada 2,1 milyar obezite hastası bulunmaktadır ve bu sayının gelecek 20 yıl içerisinde 3 milyara çıkacağı tahmin edilmektedir. Ülkemizdeki yetişkin nüfusunun %65’i fazla kilolu veya obezdir. Her 100 obez erkekten 1’inde de hastalıklı obezite mevcuttur.

Erkeklerde obezite oranının günden güne artmasının ardında pek çok sebep vardır. Bunlar genetik faktörler olabileceği gibi çevresel faktörler de olabilir. Bunların yanında uyku problemleri, hava kirliliği, yanlış beslenme, davranışsal bozukluklar da erkeklerin kilo almasını etkileyen faktörler arasındadır.

Peki erkeklerde obezite nedenleri nelerdir? Aşırı kilolu erkekler neler yaşıyor? Erkeklerde obezite tedavisi nasıl yapılır? Gelin, birlikte bakalım.

 

Erkeklerde Obezite Nedenleri

Yapılan araştırmalara göre gelişmiş ülkelerdeki obez erkeklerin sayısı, gelişmemiş ülkelere daha fazladır. Bu durum zenginliğin obezitenin artması üzerinde bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bunun yanında gelişmiş ülkelerde tüketilen paketlenmiş ve işlenmiş gıdalar, erkeklerde obezite nedenleri arasında olan hormonal dengesizliklere yani testosteron hormonunun düşmesine ve östrojen hormonunun yükselmesine sebep oluyor. Östrojen hormonu yüksek olan erkeklerde obezite olma riski de artıyor.

Erkeklerde obezite düzensiz beslenme ve yetersiz fiziksel aktiviteye bağlı olarak artmaktadır. Şişman erkekler, kalori yönünden fazla yemekler yiyerek sağlıklarını bozmakta ve kilo verememektelerdir. Bu yüzden obez erkeklerin sağlıklı beslenme için kendilerine bir yemek programı oluşturmaları gerekmektedir. Ayrıca bu yemek programına eklenecek olan hafif egzersizler, kişinin kilolarından kurtulmasını kolaylaştıracaktır.

[widget-87]

Erkeklerde obezite nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterir ancak erkeklerde obezite görülmesinin belli başlı ortak nedenleri de vardır elbette. Erkeklerde obezite nedenleri arasında genel olarak:

  • Aşırı yemek tüketimi
  • Düzensiz beslenme
  • Yetersiz fiziksel aktivite de bulunmak
  • Hormonal ve metabolik etmenler
  • Sigara ve alkol kullanma
  • Uyku düzeninin bozuk olması
  • Kullanılan bazı ilaçlar (antidepresanlar vb.) gösterilmektedir.

Erkeklerde obezite nedenleri öğrenilip sorun çözülmediği takdirde çeşitli hastalıkları beraberinde getirecektir. Uyku apnesi, kısırlık, olduğundan daha yaşlı görünme, rahat hareket edememe, göğüs büyümeleri bu sorunlardan sadece bazılarıdır. Erkeklerde obezite oranları günümüz koşullarından, sağlıksız yaşam koşullarından etkilenmektedir.

Obezite İle Diyetisyeninizin Yardımıyla Savaşın!

Günlük hayatta düzenli beslenemeyen ve hareketsiz kalan erkekler, bu faktörlere bağlı olarak fazla kilolarla mücadele etmek zorunda kalacaklardır. Daha sağlıklı bir hayat için kilo vermeye çalışan erkekler, kendileri seçtikleri diyetisyenler ile çalışıp sağlıklarına kavuşabilirler.

Kişiye özel programlar uygulayan diyetisyenler ile çalışan şişman erkekler, zayıfladıklarını, daha rahat hareket ettiklerini ve daha sağlıklı bir hale geldiklerini göreceklerdir. Erkeklerde obezite nedenleri ve aşırı kilolu erkekler için obezite tedavisi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için diyetisyeninize başvurmayı unutmayın.

[widget-92]

Yorum Yap