Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Genlere Göre Beslenmenin Yararları Nelerdir?

Gentestdiet Sayesinde Daha Etkili Zayıflayın!

Her bireyin genetik yapısı ve bu yapıya bağlı olarak vücudunun besinlere verdiği tepkileri farklıdır. Bir besin bazı bireyler için riskli değilken genetik yapısı uygun olmayan kişilerde riskli olabilir. Yani kimi için yeşil çayın zayıflatıcı etkisi bulunurken kimi için de hiçbir yararı olmayabilir. Bu nedenle Nutrigenomik (beslenme genetiği) denen yöntemle genlere göre beslenme alışkanlıkları kazandırılarak kişinin ihtiyaçlarına uygun diyet yapması sağlanıyor.

Modern zamanın en büyük sorunu olan obeziteye de bu şekilde çözüm bulunabileceği düşünülüyor. Birçok ülke devlet politikalarını ve bütçelerini fazla kilolarla mücadeleye ayırdığı için genlere göre beslenme üzerine her geçen gün farklı çalışmalar yapılıyor. Peki bu çalışmalar geçerli mi? Genlere göre beslenmenin yararları neler? Sizin için araştırdık…

1. Önce Hormonlar Dengelenir!

Genlere göre beslenmenin yararları arasında ilk sırada hormonların dengelenmesi yer alıyor. Bunun nedeni karbonhidratlardan oluşan beslenme şeklinin insülin üretimini arttırarak metabolizmamıza, hormonlarımıza, vücudumuza, kilo dengemize ve sağlığımıza zarar veriyor oluşudur. Nutrigenetik beslenme gen haritasına göre özel bir beslenme programı ile birlikte vücudumuz için gerekli gıdaları aldığımızda düzenli insülin salgılanıyor ve hormonlar dengeleniyor. Böylece sağlıklı ve dengeli bir metabolizma ile kilo almanın önüne geçilmiş oluyor.

2. Kilo Vermek Kolaylaşır!

Vücudumuzun ihtiyacı olmayan besinlerle yaptığımız diyetler elbette sonuç vermez. Gen yapısına göre beslenme ile birlikte sağlıklı ve bilinçli bir şekilde zayıflamak mümkün hale gelir. Genlere göre beslenmenin yararları arasında en keyif verici olan da budur. Kilo verememe sorunlarının önüne geçilmektedir. Genlere göre beslenme zayıflamanın en büyük destekçisidir.

[widget-87]

3. Canlılık ve Güç Kazanılır!

Genlere göre beslenme anlayışı olan nutrigenomik sayesinde doğru gıdaları alan vücudumuz kısa sürede canlılığını kazanır. Ayrıca kas yapımı artar ve yağ yakımı hızlanır. Dolayısıyla kendimizi daha güçlü ve dinç hissederiz. Kemiklerimiz ve bedenimiz sağlıklı olur. Genlere göre beslenmenin yararları arasında en önemlilerden biri budur.

4. Metabolizma Hızlanır!

Yediğimiz besinler metabolizmamızı yavaşlatır. Beslenme genetiği ile birlikte gen yapısına göre beslenme sağlanarak metabolizmayı yavaşlatan gıdalar diyet listesine alınmaz, böylece kilo vermenin önündeki bir engel daha kaldırılmış olur. Genlere göre beslenmenin yararları açısından baktığımızda zayıflamayı kolaylaştıracak bu etki oldukça avantajlıdır.

5. Psikolojik Rahatlık Kazanılır!

Yediklerimiz psikolojimizi derinden etkiliyor. Ekmek, patates, cips, patlamış mısır, alkol, çikolata, şerbetli tatlılar, hamburger gibi besinler bizlere anlık mutluluk verse de kısa süre sonra pişmanlığa ve üzüntüye neden oluyor. Genlere göre beslenmenin yararları arasında psikolojik olarak doğru tercihler yapmak ve doğru kararları vermek de yer alıyor. Psikolojik durumumuzdan kaynaklı yeme içme problemlerimize dur demeyi öğrenebiliyoruz. Çünkü tamamen ihtiyaçlarımıza göre besleniyoruz.

6. Sağlıklı Bir Cilt ve Taze Bir Beden Sizin Olur!

Genlere göre beslenmenin yararları arasında sağlıklı bir cilt elbette var. Genetiğimiz hangi besinlere uygun değilse onları bıraktığımızda cildimiz de olumlu tepkiler veriyor. Yaşlanmanın etkileri ve sarkmalar azalıyor. Uzun süre daha taze bir cilde kavuşursunuz. Genlere göre beslenme sayesinde daha güzel hissederiz.

7. Yüksek Konsantrasyon ve Başarı Elde Edilir!

Genlere göre beslenme sayesinde yorgunluk, halsizlik ve konsantrasyon bozukluğu yapan gıdalar beslenme programımızdan uzaklaştırılıyor. Daha motive edici, dikkati arttırıcı gıdalar tüketiyoruz. Böylece hem eğitim hem de iş hayatında başarı artıyor, hayata daha mutlu bakabiliyoruz.

Nutrigenomik ya da nutrigenetik beslenme kişinin genlerine uygun beslenmesini sağlamaktadır. Çünkü her bireyin genetik yapısı ve besinlere verdiği tepkiler farklıdır. Bu nedenle besin programlarının özelleştirilmesi, maksimum verim alınması açısından önemlidir. Siz de gen yapısına göre beslenmeyi ve genlere göre beslenmenin yararları hakkında bilgi almak istiyorsanız diyetisyeninize ulaşın, veremediğiniz kilolardan kurtulun.

[widget-114]

Yorum Yap