Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Yeme Bozukluğu Nedir? Yeme Bozuklukları Beslenme İle Tedavi Edilir Mi?

Sağlıklı Beslenerek Yeme Bozukluğu Sorununuzu Yenin!

Yeme bozuklukları özellikle kadınlarda görülen ve psikolojik nedenlerle ortaya çıkan, kilo takıntısı, bedenini beğenmeme veya bedeninden memnun olmama durumudur. Son dönemde giderek yaygınlaşan yeme bozuklukları birkaç alt sınıfa ayrılır. Beden imgesinin bozulması ve zayıf olma isteği olan Anoreksiya Nervoza, aşırı besin tüketiminden duyulan suçluluk nedeniyle kusma olan Bulimia Nervoza, sağlıklı beslenmenin bir takıntı haline dönüştüğü Ortoreksia Nervoza, geceleri aşırı ve hızlı miktarda yemek tüketmeye neden olan Gece Yeme Sendromu, karbonhidrat krizine neden olan Karbonhidrat Bağımlılığı bunlardan bazılarıdır.

Yeme bozukluğu tedavisinin kolay olmaması ve bu rahatsızlıkların tedavi edilmezlerse ciddi sorunlara yol açması nedeniyle uzman diyetisyenler tarafından kişiye özel beslenme programları oluşturulmalıdır. Peki yeme bozukluğu nedir? Yeme bozukluklarında beslenme nasıl olmalıdır? Yeme bozuklukları ve beslenme arasındaki ilişki ne? Yakından bakalım…

 

Yeme Bozuklukları İçin Psikolog ve Diyetisyen Desteği

Yeme bozukluğu için kişinin öncelikle diyetisyen ve beraberinde psikolog desteği alması şarttır. Diyetisyenler yeme bozukluklarında beslenme ve tedavilerin nasıl uygulanacağı hakkında danışanı bilinçlendirecek ve psikolojik olarak rahatlamalarını sağlayacaktır. Ancak yeme bozukluklarının altında yatan nedenlerin tespit edilmesi ve sorunların çözümü için bu alanda uzman psikoloğun da çeşitli tanı ve testleri yapması gerekecektir. Yeme bozukluklarında beslenme tedavisi öncesinde kişinin problemlerinin açığa çıkarılması gerekir.

Anoreksiya tedavisi ve bulimiya nervoza tedavisi sırasında kişinin doktoru ile birlikte çalışmak da gerekir. Yeme bozuklukları uzun sürecek bir tedaviyi kapsamaktadır.

[widget-87]

  • Yeme bozukluğu tedavisi sırasında nasıl besleneceğinizi öğrenmek için,
  • Hastalığınızın gidişatına göre beslenebilmek için,
  • Yeme bozukluklarında yeterli ve dengeli beslenmek için,
  • Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek için,
  • Psikolojik yeme sorunlarından kurtulmak için,
  • Yeme bozuklukları sebebiyle oluşan rahatsızlıkların önüne geçmek için,
  • Kilo problemlerinden korunmanız için yeme bozukluğunda beslenme danışmanlığına ihtiyacınız vardır. Yeme bozukluklarında beslenme mutlaka diyetisyen ve doktor desteği gerektirmektedir.

Yeme bozuklukları beslenme ve psikolojik destekle daha hızlı tedavi edilecektir. Bu süreçte kişinin ailesi ve arkadaşlarından da destek görmesi çok önemlidir. Yeme bozukluklarında beslenme sırasında tek başına ve bilinçsiz müdahaleler zararlı olacaktır.

Yeme Bozukluğu Tedavisi İle Daha Sağlıklı Bir Yaşam!

Yeme bozukluğu tedavilerinde her sorunun kendine özgü çözümü vardır. Anoreksiya için beden algısını düzeltme, ideal vücut ağırlığını belirlenmesi ve bu ağırlığa ulaşılması, doğru beslenmeyi yaşam tarzı haline getirme yolları izlenirken bulimia sorununda mutlaka bir uzman tarafından beslenme eğitimi verilmelidir. Tıkanırcasına yeme bozukluğunda atakların önlenmesi, otokontrol sağlama üzerine gidilirken ortoreksiya nervoza için diyetisyen ve psikolog eşliğinde tedavi uygulanmalıdır.

Yeme bozukluklarında beslenme tedavisi uygulanırken kişinin yaşı, cinsiyeti, sağlığı, hayat standartları, alışkanlıkları ve beklentileri göz önüne alınmalıdır.

Yeme bozukluklarında beslenme tedavileri sayesinde yeme bozuklukları sorunlarının önüne geçilerek sağlıklı bir hayat mümkündür.  Kişinin hem psikolojisini hem de sağlığını derinden etkileyen yeme bozuklukları için vakit kaybedilmeden destek alınmalıdır. Yeme bozukluğu tedavisi ve yeme bozukluklarında beslenme hakkında bilgi almak için diyetisyeninize başvurun…

[widget-100]

Yorum Yap