Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kanserden Koruyan Bitkiler

Bitkilere Dokun Kanserden Korun!

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri olan kanser maalesef ki son yıllarda artış göstermiştir. Kanserin birçok türü vardır ve bunlar her bireye farklı şekilde etki edebilir. Kanser tedavisi ile birlikte kanseri önleyici bitkiler ve besinlerin tüketimi de destekleyici olmaktadır. Kanserden koruyan bitkiler sayesinde hem hasta olmayanlar kansere yakalanma risklerini düşürür hem de tedavi olanların kendini daha iyi hissetmesini sağlar. 

Kanseri koruyan bitkiler sadece kanser değil diğer rahatsızlıkların önlenmesi noktasında da önem taşır. Kansere iyi gelen bitkiler elbette doğal olmalıdır. Kanserden korunmak için birçok bitki bize fayda sağlamaktır. Önemli olan bu bitkilerin neler olduğunu ve etkilerini öğrenmektir. O halde kanserden koruyan bitkilere ve doktor önerisiyle kullanılacak meyve ve sebzelere göz atalım…

Kanserden koruyan bitkiler!

1.Karahindiba

Kanserden koruyan bitkiler içerisinde yer alan karahindiba kanser hücrelerin yok etmeye birebir. Kemoterapiden daha etkili olan bu bitki vücuttaki kanserli hücrenin saatler içerisinde çözülmesini sağlıyor.

Kansere iyi gelen bitkiler içerisinde yer alan hindiba kansere iyi gelmesinin yanı sıra karaciğeri temizliyor, kolesterolü düşürüyor, sindirim sistemini düzenliyor, kalbi güçlendiriyor ve en önemlisi kanserden koruyan bitkiler arasında büyük bir önem taşıyor.

2.Zerdeçal

Kansere iyi gelen bitkiler arasında yer alan bir diğer bitkimiz de zerdeçaldır. Kanserden koruyan bitkiler arasında yer almasının en önemli nedenlerinden biri de kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemesidir.

Zerdeçal kanser hücrelerini yaşatan enzimin aktivitesini azaltarak kansere karşı etkili bitkiler arasında yerini alıyor. Zerdeçal cilt, idrar yolları ve torbası, meme, mide, pankreas ve rahim ağzı kanserinde kanserin önlenmesi açısından oldukça etkilidir.

[widget-87]

3.Kayısı

Kanserden koruyan bitkiler arasındaki diğer bir bitki ise kayısıdır. Kayısı antioksidandan oluşan betakaroten açısından oldukça zengindir.

Kansere iyi gelen yiyecekler içerisinde yer alan kayısı, hücrelerin dokularına zarar veren moleküllerin etkisini ortadan kaldırarak kansere karşı koruyu bir etkisi vardır. Kayısı kanser dışında da birçok rahatsızlığın imdadına yetişmektedir. Kayısı lifli bir besin olduğundan dolayı bağırsakları da etkili bir şekilde korur.

Kanserden koruyan bitkiler listemizdeki bu 3 isim dışında; aloe vera, arı poleni, biberiye, karayılan otu, buğday çimi, Cezayir menekşesi, çemenotu, çörekotu, deve dikeni, ısırganotu, keten tohumu, kızılcık, sarımsak, yaban mersini, yeşil çay ve zencefil de kansere iyi gelen bitkiler arasındadır.

Kanserden koruyan bitkiler kanserin önlenmesi açısından oldukça fayda sağlayacaklardır. Bu bitkilerin gündelik yaşamda düzenli şekilde kullanılması kanserin önlenmesinde çok daha faydalı olacaktır. Kanserden koruyan bu bitkiler tüketimi sağlayacağı yarar açısından elbette önemlidir. Fakat kanserden koruyan bitkiler ve otları kullanmadan önce doktorunuzun da onayını almanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Bu nedenle doktor desteği almanızı tavsiye ederiz.

[widget-100]

Yorum Yap