Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Bulk Diyeti Nasıl Yapılır?

Bulk Diyeti İle Daha Güçlü Bir Beden!

Bulk diyeti nedir sorusuna; en net şekilde vücudun kas kültesini arttırmak amacıyla yaptıkları diyet olarak cevap verilebilir. Kas yapısını geliştirmek isteyenlerin son yıllarda sıklıkla başvurdukları diyetlerden biri olan bulk diyeti, az yağlı ve bol proteinli yiyeceklerin tüketilmesi temeline dayanmaktadır.

Bulk diyeti, vücut endeksimizi genişleterek maksimum şekilde kas gelişimini sağlayan bir beslenme programıdır. Kalorinin kasa çevrildiği bu diyet yönteminde tabiki spor yapmadan herhangi bir gelişme sağlanmamaktadır. Bu nedenle bulk diyeti yapanlar genellikle sporcular olmaktadır. Bulk dönemi olarak da adlandırılan beslenme yönteminde sporcular kilo alarak maksimum kas gelişimi sağlarlar ve daha düzgün vücut hatlarına sahip olurlar.

 

Bulk Dönemi Nedir?

Bulk dönemi bireyin daha fazla yiyerek özellikle de spor yaşantısında yaktığının daha fazlasını besinler ile karşılayarak kas yaptığı sürecin adıdır. Bulk dönemi beslenme programı sayesinde her zamankinden daha fazla kalori tercih edilerek en hızlı şekilde kilo alınır. Bu zamana kadar verilen kaloriler iki kat daha fazla alınarak kasa çevrilmeye çalışılır. Bu yüzden bulk diyeti nedir sorusunu duyduğunuz da aklınıza “çok yiyerek kas yapmak“ tanımını getirebilirsiniz.

[widget-87]

Bulk diyeti çeşitleri:

Bulk diyeti nedir sorusuna cevap verdiğimize göre bulk diyeti çeşitlerini de açıklayabiliriz. 2 çeşit bulk diyeti bulunmaktadır:

 • Dirt Bulkkilo hesabı yapmadan hızlı bir şekilde kilo almaya çalışılır. Bu süre zarfında da protein ihmal edilmeyip abur cubur besinler çokça tüketilmektedir.
 • Clean Bulk ise tam tersi şekilde işleyerek planlı ve programı bir şekilde uygulanır. Gün sonunda günlük kalori ihtiyacı karşılanarak kaliteli karbonhidratlar ile takviye yapılmaktadır.

Halk arasında bir başka adları ise kirli bulk ile temiz bulktur. Kirli bulk uzmanlar tarafından önerilmeyen bulk çeşididir. Çünkü kalitesiz besinlerle ve kontrolsüz şekilde kilo aldıran bu yöntem sonrasın da vücutta yağ birikimi olacak, yağ yakmaya çalışılırken kasları kaybetme riski de artacaktır. Temiz bulk yönteminde ise günlük kalori ihtiyacınıza göre kalori fazlası oluşturularak sadece yaktığınız enerji kadar kalori almanız sağlanır. Normal öğününüzden 250 – 500 kalori fazla alarak ve bunu yakarak kas oranınızı geliştirebilirsiniz.

Bulk Diyeti Sırasında Nasıl Beslenilmelidir?

Diyetisyenler ya da spor koçları tarafından Bulk diyeti beslenme listesi oluşturularak kilo aldırıcı besinlerin tüketimi sağlanmaktadır. Genel olarak vücut endeksinde yağ ve protein her daim arttırılarak alınmalıdır ki vücudun yağ oranı artarken kas oranı da artsın. Oluşturulan bulk beslenme programı sayesinde kişinin vücudu her daim genişleyerek ve bu genişleme kas kütlesinden olmak kaydıyla devam eder.

Bulk diyeti sırasında en çok tüketilen besinler:

 • Yulaf Ezmesi
 • Yumurta
 • Kepek veya Tam Buğday Ekmeği
 • Lor Peyniri
 • Ton Balığı
 • Zeytinyağ, Keten Tohumu Yağı, Terayağ
 • Esmer Pirinç ve Kepekli Makarna
 • Tavuk Göğsü
 • Badem, Ceviz, Fındık
 • Baklagiller
 • Süt, Yoğurt

Ayrıca vegan veya vejetaryenseniz de protein ihtiyacınızı baklagiller ve tahılları birleştirerek karşılayabilirsiniz. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, kuruyemişlerdeki yağlar sağlıklı yağlar olarak tüketebileceğiniz kaynaklardır. Bisküvi, gofret gibi paketli gıdaları tüketmemeniz, besin kalitesi düşük gıdalardan uzak durmanız önemli. Kas kütlenizi arttırmaya çalışırken yağlı bir vücuda sahip olmamalısınız.

Kimler Bulk Diyeti Yapmalıdır?

Bulk diyeti yapmak isteyen kişiler fazla kalori alarak daha fazla vücut kaslarını geliştirmek isteyen kişilerdir. Diyetisyen tarafından oluşturulan bulk dönemi beslenme programı sayesinde yedikleri besinler ile kilo alarak ve aldıkları kiloları kasa çevirerek vücutlarını daha kaslı bir görünüme kavuşturmak isteyenler bulk diyetini yapmaktadırlar.

Bulk diyetinde ilk olarak ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğu belirlenmelidir. Ardından sizin için bu diyetin uygun olup olmadığı incelenir. Bulk diyeti ile hızlı kilo almak söz konusu olduğu için bazı kişilerin metabolizmalarının yavaş olması süreci uzatabilir. Dolayısıyla her diyet için geçerli olan bir kuralı hatırlatmak gerekir: Diyetisyeninize danışmadan herhangi bir diyeti uygulamayın!

[widget-125]

Yorum Yap