Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Tiroit Hastaları Nasıl Kilo Verebilir?

Tiroit Hastaları Kilolarını En Sağlıklı Yoldan Bu Şekilde Veriyor!

Troit hastaları için kilo vermek oldukça zorlu bir süreçtir. Çünkü troit hastalığında troit bezlerinin yetersiz çalışması sonucunda metabolizma yavaşlamaktadır. Kilo vermede zorluk yaşanması, metabolizmanın yavaşlaması ve yorgunluk en nihayetinde hormonların az salgılanmasından kaynaklanmaktadır.  Yavaşlayan metabolizma sonucunda troit hastaları diyet yapma ihtiyacı duyarlar.

Troit hastaları kilo verme sürecinde sorunlar yaşayabilirler bu çok doğaldır. Fakat bu dönemde alacakları destek önemlidir. Doktor kontrolünde ilaç kullanımı, egzersizler, doğru ve düzenli beslenme bu süreçte hastalar için oldukça önemlidir. Troit hastaları kilo vermek için ve yaşam kalitesini arttırabilmek için beslenme konusunda son derece hassas davranması gerekir.  Ve metabolizma hızını arttırmak için garanti çözüm olan egzersizleri düzenli bir şekilde sürdürmelidir. Peki, troit hastaları nasıl kilo verebilir? Tiroit hastaları diyet yapabilir mi? İnceleyelim…

 

Öncelikle İlaç Tedavisi Yapılmalıdır! Tiroit Hastaları Nasıl Kilo Verebilir?

Troit hastalığının belirtilerini kendinde hisseden kişilerin yapması gereken ilk şey bir doktora gitmektir. Kişiye gerekli testler yapılmalı ve doktor takibinde en uygun tedaviye başlanmalıdır. Belirtilerin hissedilmesiyle birlikte doktora gidilmeli, tiroit hastalığı teşhisi konduktan sonra öncelikle ilaç tedavisine başlanmalıdır. Ardından doktor önerisiyle diyetisyen desteği alınarak kişinin sağlıklı beslenmesi ve tiroite bağlı kilo alımının önlenmesi gerekir.

Tiroit hastaları nasıl beslenmelidir?

Troit hastaları için kilo vermek zor olabilir fakat elbette ki mümkün. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme, yeterli egzersiz ve doktor eşliğinde kilo verebilir ve yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz. Tabi troit bezlerinin düzenli çalışmasına yardımcı olan besinlerin tüketimine de son derece özen göstermelisiniz. Peki, troit hastalarında beslenme nasıl olmalıdır;

 • Yumurta, mineral bakımından oldukça zengin olan yumurta içeriğinde selenyum ve çinko bulundurmaktadır. Troit hastaları diyet listesinde muhakkak bulunması gereken besinlerden biridir. Yumurta uzun süreli tokluk hissi verdiğinden dolayı fazla kilo almayı önler.
 • Keten tohumu, troit hastaları için oldukça önemli bir besindir. İçeriğindeki E vitamini ve Omega 3 yağları bulunan keten tohumu, tiroit bezlerinin düzenli ve iyi bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Tiroit hastaları nasıl kilo verebilir dediğinizde keten tohumunu kullanmak yardımcı olacaktır.
 • Ceviz, troit hastaları için önemli bir rol oynar. Troit bezlerini güçlendiren ceviz, troit bezlerinin daha iyi çalışmasını sağlar. Unun nedeni ise cevizin içeriğindeki selenyum mineralidir. Düzenli tüketildiği takdirde troit bezleri oldukça güçlendirecektir.
 • Zeytinyağı içerisinde bulunan E vitamini ve selenyum minerali sayesinde troit hastaları için faydalı bir besin kaynağıdır. Zeytinyağının her koşulda tüketimi yarar sağlayacaktır. Metabolizmayı büyük ölçüde etkileyen zeytinyağı tüketimine özen gösterilmeli.
 • Ayrıca tiroit hastaları nasıl zayıflar sorusuna alkol, şekerli gıdalar, işlenmiş besinler ve karbonhidratlardan olabildiğince uzak durmanız gerektiğini söyleyerek cevap verebiliriz.

Bu besinleri düzenli bir şekilde tüketen tiroit hastaları için sağlıklı ve hızlı kilo vermek mümkündür.   Buradaki en önemli nokta bu beslenmeyi düzenli ve ölçülü bir şekilde devam ettirmektir.

[widget-87]

Tiroit hastaları ne yemeli? Tiroit hastaları diyet yapar mı?

Troit hastaları beslenme kuralları arasında selenyum minerali tüketimi,  E vitamini tüketimi, Omega 3 tüketimi ve çinko tüketimi son derece önemlidir. Bu nedenle besinlerin içeriğindeki kaynaklara özen gösterilmeli. Bu besin kaynakları hem hastalığı iyileştirme hem de kilo verme konusunda oldukça fayda sağlayacaktır. Tiroit hastaları ne yemeli diyorsanız şu besinleri mutfağınızdan eksik etmeyin;

 • Mantar
 • Tam tahıllılar
 • Sarımsak
 • Yumurta
 • Yulaf
 • Balık
 • Soğan
 • Esmer pirinç

Bu besinler troit hastaları diyet listesinde bulunması gereken besinlerdir. Ölçülü ve düzenli tüketildiği takdirde oldukça yararlı olacaktır. Hem kilo vermenize yardımcı olur hem de hastalığınıza iyileştirici etki de bulunur.

Tiroit Hastaları İçin Kilo Kontrolü Artık Mümkün!

Troit hastaları için beslenme oldukça mühim bir konu. Çünkü yavaşlayan metabolizma karşısında karbonhidrat tüketimi ve sindirimi oldukça zordur. Aynı zamdan kandaki şekerin hücrelere karışması da güçleşir. Bu nedenle vücut insülin salgılayarak kan şekerini düşürmeye çalışır. Bu da iştahımızın artmasına enden olur. Buna bağlı olarak troit hastaları fazla kilolar ile karşı karşıya gelir.

Tiroit hastaları nasıl kilo verebilir endişesinden önce tiroit hastaları beslenme sırasında nelere dikkat etmeli, tiroit hastaları ne yemeli ya da nelerden uzak durmalı iyi bilinmelidir. Bu nedenle tiroit hastalarında beslenme alanında uzman bir diyetisyenden destek alınmalıdır. Tiroit hastaları diyet yaparak, dengeli ve yeterli beslenerek kilo almanın önüne geçebilirler. 

Troit hastaları beslenme konusuna dikkat ettikleri kadar egzersizlere dikkat etmeliler. Tabi dediğimiz gibi öncelikli olarak yapılması gereken doktora gitmek ve doktor kontrolünde ilerlemek. Çünkü doktor kontrolünde gerçekleşen testler sonrasında daha uygun bir beslenme ve egzersiz program hazırlanacaktır. Tiroit hastalarında beslenme için diyetisyeninize danışın...

[widget-89]

Yorum Yap