Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Doğru Diyet Nasıl Olmalı?

Doğru Diyet Programı Uygulayın! Sağlıklı Diyet Nasıl Olur?

Diyet, ülkemizde ve dünyada dönemsel olarak daima popüler olmuştur. Kilo problemi yaşayan, sağlıklı yaşamak isteyen kişiler, bazen de kilo almak isteyen bireyler doğru diyet ile zayıflamaya çalışır. Tüm bunlar için diyet olmazsa olmazdır. Öncelikle bu diyetlerin hangi kıstaslara göre belirlendiğini öğrenmek gerekir. Çünkü her bireyin ihtiyaç duyduğu ve zararlı olan besinler farklılık gösterir.

Doğru diyet nasıl olmalı sorusuna tek bir cevap vermek yetersiz kalabilir. Çünkü bu diyet listelerinin kimi aşırı protein yüklemesine dayanır, kimi sıfır yağa, kimi ise sıfır karbonhidrata. Bu diyetler bilinçsiz ya da yanlış uygulandığında hem beden hem de ruhu yoran programlar haline gelir. Peki, doğru diyet nasıl olmalı? Sağlıklı diyet nasıl yapılır? Nasıl diyet yapmalıyım? Sorularına birlikte yanıt arayalım…

Aceleci Olma Doğru Diyeti Uygula!

Doğru diyet nasıl olmalı sorusuna vereceğimiz ilk cevap aceleci olunmamasıdır. Diyet yapmak, yemek yememek değildir, dengeli ve yeterli beslenmektir. Bu yüzden iyi bir diyet nasıl olmalı diye düşünmek yerine sağlıklı beslenme nasıl olur sorusunu yanıtlamak daha iyi olur. Çünkü kişi yeterli beslenemediği zaman farklı sağlık sorunları ile de karşılaşabilir. Ayrıca vücudunuza uymayan başkaları için hazırlanmış diyet listelerinden de kaçınmanız gerekir. Çünkü diyetler kişiye özel hazırlanır ve bu diyet listeleri tercih edilmelidir. Çok fazla yemek tüketen bireylerin bir anda kendilerini aç bırakacak kadar yemeleri son derece yanlış ve diyeti bırakmalarına büyük bir neden olabilir. Nasıl diyet yapmalıyım diyorsanız bu durumu aklınızdan çıkarmayın!

Doğru diyet nasıl olmalı sorusunu yanıtlamaya devam ederken psikolojimizin diyet üzerindeki etkilerinden de söz etmek gerekir. Diyet yaptığınızda sürekli yiyemeyeceğiniz şeyleri düşünmek ve her tüketilen besinin kaç kalori olduğunu düşünmek sizi diyet psikolojisine sokarak daha farklı yiyeceklere yönelmenize neden olacaktır. Sağlıklı diyet nasıl olmalı sorusunu yanıtlarken unutmamız gereken şeylerden biri de kararlı olmak ve net hedefler koymaktır.

  • Doğru diyet listesi tamamen size özgü olandır. Yani yaşınıza, cinsiyetinize, günlük enerji ihtiyacınıza, sağlık durumunuza, vücut analizlerinize göre belirlenmelidir.
  • Doğru diyet nasıl olmalı dediğimizde şok zayıflama uygulamalarını içermemelidir, yavaş yavaş kalıcı sonuçlar vermelidir.
  • Sağlıklı diyet nasıl yapılır endişesine ise diyetisyenin danışan özelliklerine göre doğru önerilerde bulunması önemlidir. 
  • Doğru diyet listesi kişinin aç kalmadığı, kendini kısıtlamadığı diyetlerdir. 
  • Bir beslenme programında protein, karbonhidrat ve vitaminler kişinin özelliklerine göre uygun miktarlarda olmalıdır. İyi bir diyet nasıl olmalı sorusunun cevabı da budur aslında.
  • Düzenli aralıklarla yenilenen, kişinin ihtiyaçlarına göre güncellenen, sonuca ulaştıran beslenme programları sağlıklı beslenme nasıl olur sorumuza yanıt olacaktır.

Sağlıklı diyet nasıl yapılır diyorsanız tamamen ihtiyaçlarınıza özel olması gerektiğini unutmayın. Şok diyetler ya da popüler beslenme listeleri size yarar sağlamaz. Nasıl diyet yapmalıyım sorunuzun en doğru cevabı sizi düşünen bir program olmasıdır.

[widget-87]

Tamamen Size Özel Diyetlerle Zayıflayın!

Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta vardır. Bu dikkat edilmesi gerekilen noktalar doğru diyet nasıl olmalı ve sağlıklı diyet nasıl yapılır sorularını yanıtında saklı. Diyetin olumlu sonuç vermesi için öncelikle vücudumuzu tanımalıyız ve isteklerini bilmeliyiz. Diyete başladığınız zaman kaç kilo ve ne kadar süre denklemi kuramazsanız istediğiniz noktaya ulaşmanız çok zor olacaktır.

Doğru ve sağlıklı bir diyet uygulayabilmek için sporu da ihmal etmemek gerek. Hiç enerji harcamadan yapılmış bir diyet kesinlikle yetersiz kalacaktır. Sağlıklı bir diyet yapabilmek için herhangi bir hastalığınız olup olmadığının saptanması gerekir. Diyet programları mutlaka alanında uzman diyetisyenlerin yapılan birtakım tetkikler sonucunda vücudunuzun ihtiyaçları belirlenerek hazırlanmalıdır. İyi bir diyet nasıl olmalı? Nasıl diyet yapmalıyım? Sağlıklı diyet nasıl yapılır diyorsanız tavsiye edilen bir diyetisyene uğramalısınız.

[widget-89]

Yorum Yap