Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Yaşlılarda İştahsızlık ve Kilo Kaybı Nedenleri

Yaşlılarda Beslenme Sorunları Neden Olur?

Dengeli ve sağlıklı beslenme her yaş grubu için önemli bir konudur. Ancak yaşlılık dönemindeki yapılan yetersiz ve düzensiz beslenme kişinin üzerinde daha olumsuz sonuçlar açacaktır. Yaşlılarda iştahsızlık ve kilo kaybının önüne geçilmemesi durumunda kişi pek çok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalacaktır.

Yaşlılarda yetersiz ve sağlıksız beslenme, bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Bunun sonucunda kişinin vücudu çeşitli enfeksiyonlara açık hale gelecektir. Yaşlılarda beslenme sorunları yaşanması kişide kas zayıflamasına da yol açacaktır. Bu durumda yere düşen yaşlılarda kırık oluşumu kolaylaşacak ve bu kırıkların iyileşmesi uzun zamanlar alacaktır. Yaşlılarda beslenme sorunları fiziksel, sosyal veya psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir.

 

Yaşlılarda İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

Yaşlılarda kilo kaybı görülmesinin en büyük nedeni yaşanan çeşitli hastalıklar olabilir. Yaşlı bireyler birden fazla hastalığı bir arada taşıyabilirler. Bu durumda hastalar pek çok ilaç kullanabilir, hastanede yatmak durumunda kalabilirler. Bu durumlar yaşlılarda iştahsızlık nedenleri arasındadır.

Yaşlı bireylerin ağız ve çene sağlığına bağlı sorunlar yaşaması veya yemeklerden tat alamaması da yaşlılarda yemek yememe sorununu ortaya çıkarır. Yaşlı bireyler bazı sağlık sorunlarından kurtulmak için yağ, protein ve karbonhidrat kısıtlamasına neden olacak diyetler yapabilirler bu durum da yaşlılarda iştahsızlık ve kilo kaybını doğuracaktır. Maddi sıkıntılar nedeniyle yeterli gıdayı alamama veya sosyal yaşamın azalması sonucunda yalnız başına yemek yemek istememe de yaşlılarda iştahsızlık nedenlerindendir. Yaşlılarda yemek yememe durumunun en tehlikeli nedeni ise depresyondur. Depresyon hastalığına tutulan yaşlı bireyler, kendilerini yalnız hissederler ve yaşamaktan keyif alamazlar. Bu durum yaşam standartların düşmesine neden olmakta ve yaşlılarda kilo kaybına yol açmaktadır.

[widget-87]

Özetle yaşlılarda iştahsızlık ve kilo kaybı nedenleri şunlardır:

  • Yaşlılarda iştahsızlık nedenleri arasında ilk sırada hastalıklar gelmektedir. Birçok hastalığı aynı anda yaşamaları, ilaç kullanmaları ve çiğneme sorunlarına sahip olmaları gibi nedenlerden ötürü yaşlılarda kilo kaybı ve iştahsızlık görülür.
  • Yaşlılarda iştahsızlık nedenleri arasında kısıtlı diyetler de vardır. Tuz, yağ, şeker veya protein içeren gıdaların tüketimindeki kısıtlamalar yaşlılarda iştahsızlık sorununa neden olmaktadır.
  • Yaşlılarda kilo kaybı sınırlı gelirlerinden de kaynaklanabilir. Gıda mamullerini satın almada yaşadıkları maddi sıkıntı, yaşlılarda beslenme sorunları kaynaklarındandır.
  • Yaşlılarda iştahsızlık nedenleri arasında yalnız yemek yemenin keyifsiz bir hale gelmesi de yer almaktadır. Ayrıca yemek hazırlamada zorlanmaları da yaşlılıkta iştahsızlık nedenleri için gösterilebilir.
  • Yalnızlık, sağlığın bozulması, hareket edememe, yakınlarını kaybetme de kişinin hayattan zevk alamamasına neden olur.
  • Yaşlılarda iştahsızlık nedenleri arasında bir de alkol tüketimi vardır. Besin sindirimini ve emilimini engelleyen alkol, yaşlılarda kilo kaybı sorununa da neden olmaktadır.

Yaşlılarda beslenme sorunlarını önlemek için öncelikle kişinin yaşadığı problemler tespit edilmelidir. Yaşlı bireylerin beslenme alışkanlıkları gözlemlenmeli, düzenli olarak kilo kontrolleri yapılmalı ve kullandığı ilaçların etkileri takip edilmelidir. Böylece yaşlılarda iştahsızlık ve kilo kaybının önüne geçilebilir.

Yaşlılarda Beslenme Sorunlarının Önüne Geçme Yolları

Yaşlılarda iştahsızlık nedenleri hakkında bilgi aldıktan sonra unutmamanız gereken mutlaka bu sorunun üzerine gitmeniz gerektiğidir. Yaşlılık döneminde düzenli ve sağlıklı beslenme yaşanan kilo kaybının önüne geçmek için atılacak en büyük adımdır.

Yaşlılarda kilo kaybı ve yaşlılarda yemek yememe sorununun önüne geçmek için alanında uzman diyetisyenlerden yeterli ve dengeli beslenme için tüyolar almak; kişinin sağlığını yerine getirmesi açısından son derece etkili olduğu unutulmamalıdır.

[widget-99]

Yorum Yap