Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Metabolizması Hızlı Olan İnsanlar Nasıl Kilo Alır?

Kilo Almak İstiyorum Ama Yediğimi Hemen Yakıyorum Diyenlere Kilo Alma Önerileri

Kilo almanın önündeki en büyük engellerden biri hızlı bir metabolizmaya sahip olmaktır. Kilo vermek isteyenlerin hayalini kurduğu hızlı metabolizma, dünyayı yese de kilo alamayanların üzüntü ve stres kaynağıdır. Hızlı metabolizma ile mücadele edilirken yapılması gereken daha fazla yemek yemek ve metabolizma ile savaşan gıdaları tercih etmektir.

Peki, hızlı metabolizmayla nasıl kilo alınır? Metabolizmam çok hızlı çalışıyor kilo alamıyorum, ne yapmalıyım diyenler için diyetisyenlerin önerileri neler? Hızlı metabolizmayla kilo alma önerilerine gelin, birlikte bakalım…

1. Gün içinde yaktığınız kaloriyi tespit edin.

Hızlı metabolizmayla kilo alma amacınızı gerçekleştirmek için günlük ne kadar kalori yaktığınızı hesaplayın. Böylece kilo almak için gerekli olan kalori fazlasını öğrenmiş olun.

Örneğin metabolizmam çok hızlı çalışıyor kilo alamıyorum diyorsanız günde 1500 kalori alıyorsanız 500 ya da daha fazla kalori almaya özen gösterin. Kilo almak için yapılması gereken gün boyunca alınan kalorinin üzerine çıkmaktır. Kilo almanın yolları öncelikle sistemli olmaktan geçmektedir.

2. Daha fazla yemek yiyin.

Hoşunuza gidecek ve en etkili hızlı metabolizmayla kilo alma yolları arasında fazla yemek yemek de yer alır. Hızlı metabolizma, yediklerinizi kısa sürede yakacağı için yapılması gereken öğün sayısını ya da tüketilen yiyecek miktarını arttırmaktır.

1 tabak sebze yiyorsanız bunu 2 tabağa çıkarmalısınız ya da 3 ara öğüne bir de atıştırmalık tükettiğiniz 2 öğün eklemelisiniz. Böylece hızlı metabolizmayla kilo alma süreciniz daha kolay olur.

[widget-87]

3. Kas yerine yağ depolamayın.

Kilo almanın yolları arasında bol yemek tüketmek var ancak sağlıksız şekilde yağ depolamamak kaydıyla… Metabolizmanız yediğinizi yakıyor diye yağlı ve kalorili besinler tüketmenize gerek yok.

Kas yapıcı özelliği olan proteinler ve vitaminlerle birlikte kalıcı şekilde kilo alabilirsiniz. Biliyorsunuz ki kas yapmak daha zordur ve yağ kilosundansa kas kilosu daha kalıcıdır. Hızlı metabolizmayla kilo alma sizi zorlasa da pratik çözümler var.

4. Her istediğinizi yemeyin.

Metabolizmam çok hızlı kilo alamıyorum diyorsunuz ancak hızlı metabolizma size her şeyi yeme hakkı vermiyor maalesef. Yanlış yiyecekler tüketerek mide sorunlarından şeker hastalığına, kalp rahatsızlıklarından sindirim problemlerine kadar farklı şikayetleriniz olabilir.

Metabolizması hızlı olan insanlar nasıl kilo alır diyorsanız kahverengi pirinç, tam tahıllı ekmekler, meyve ve sebze gibi kompleks karbonhidratları; balık, yumurta, kümes hayvanları gibi doymamış yağlar ve yağsız protein kaynaklarını tercih etmelisiniz. Hızlı metabolizmayla kilo alma yolları olarak her sağlıksız öneriyi dinlemeyin.

5. Spor yapın.

Metabolizması hızlı olan insanlar nasıl kilo alır diyorsanız yapabileceğimiz önerilerden en önemlisi, spor yapmanızdır. Yediklerinizin vücudunuzda kalması için kas yapıcı egzersizleri tercih etmeniz sağlıklı olacaktır.

Kas yapıcı besinleri tükettikten sonra metabolizmanız onları yakmadan önce egzersiz yaparak vücudunuzdan atılmalarını engelleyebilirsiniz. Böylece kilo almayı da kolaylaştırmış olursunuz.

Hızlı metabolizmayla kilo alma yolları ve yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak için ilk olarak metabolizmanızın neden hızlı çalıştığının belirlenmesi gerekir. Dolayısıyla doktorunuzla birlikte metabolizmanızı çalıştıran etkenleri belirlemelisiniz. Sağlık problemleriniz varsa tedavi yolunu tercih etmeli yoksa beslenmenize dikkat etmelisiniz. 

Hızlı metabolizma herkesin hayali olsa da bazı durumlarda kilo alamama gibi sağlığı tehdit eden sorunlara neden olabilir. Bu nedenle kilo almak istiyorum ancak metabolizmam çok hızlı kilo alamıyorum diyenlerdenseniz doktorunuza ve diyetisyeninize danışmanızda yarar var. Kilo almanın yolları ve metabolizmayı yavaşlatacak yöntemler hakkında en doğru bilgiyi edinmiş olursunuz.

[widget-90]

Yorum Yap