Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kilo Almak İçin Ne Yemeliyim?

Kilo Almanızı Sağlayacak Besinler

Kilo alamamak da kilo vermek gibi pek çok kişinin yaşadığı sorunlardan biridir. Aşırı zayıflık hali de denilen kilo alamama durumu genetik olabileceği gibi sonradan yeme bozuklukları veya hastalıklarla birlikte de oraya çıkmaktadır. “Kilo almak için ne yemeliyim?” sorusu aşırı zayıflık sorunu yaşayan pek çok kişi tarafından çok merak edilen sorulardan biridir.

Aşırı zayıflık estetikten uzak bir görünümün yanında pek çok sağlık sorununu da peşinden getiriyor. Kilo alamayan kişiler bu sağlık sorunlarını yaşamamak için düzenli beslenmeli ve öğünlerde kilo aldıran yiyecekler tüketmelidir. Yüksek kaloriye sahip yiyeceklerde beslenmek kişinin sağlıklı kilo almasını sağlayacaktır. Kilo alma esnasında kişiler porsiyonlarını da büyütmelidir. Ancak kilo aldıran besinler arasındaki yüksek kalorili gıdaların mutlaka diyetisyen kontrolünde ve özel bir programla tüketilmesi gerekmektedir.

Kilo Almak İçin Yenmesi Gereken Besinler

Kilo almak için ne yemeli, kilo almak için nasıl beslenilmeli diye düşünen kişilerin mutlaka her öğün düzenli yemek yemeleri gerekmektedir. Düzenli yemek yerken yüksek kalorili kilo aldıran besinler tercih edilmelidir. Kilo aldıran yiyecekler:

1. Kırmızı Et

Kilo aldıran besinler arasında ilk olarak kırmızı et yer alır. Kırmızı et yoğun miktarda protein ve demir içerdiği için kişiye kilo alma konusunda yardımcı olacaktır. Kendi yağında pişirildiği zaman kalorisi artan kırmızı et, yüksek kaloriye ulaşarak kişiye daha kolay kilo aldıracaktır.
Kırmızı etin bütün kısımları eşit değildir ve kolestrolü çok yüksektir. Bu yüzden diyetisyenler, kilo almak isteyenler için kırmızı eti haftada birkaç kez tüketmeyi önermektedirler.

2. Fıstık Ezmesi

Kilo aldıran yiyecekler listemizde  fıstık ezmesi de var. Bol miktarda protein ve katı yağ oranına sahip olan fıstık ezmesi, kilo almak için yenilmesi gereken besinlerdendir. Bir çorba kaşığı fıstık ezmesi, 100 kalori ve 4 gram da protein içermektedir. Fıstık ezmesi, magnezyum, E vitamini, B3 vitamini ve folat bakımından çok zengin olduğu için kilo aldıran besinler arasına girmektedir. Ancak gerçek fıstık ezmesi alınmasına dikkat edilmelidir. Doğal olmayan fıstık ezmesi kilo aldırmayacaktır. Kilo aldıran besinler oldukça lezzetli!

[widget-87]

3. Tropik Meyveler

Tropik meyveler de kilo aldıran besinler arasındadır. Ananas, mango, papaya, hindistan cevizi, muz, avokado gibi tropik meyveler, kişilerin kilo almasında yardımcı olacaktır. Doğal şekerlerle dolu olan bu meyveler kişiye büyük bir enerji verecektir. Tropikal meyvelerin içinde bulundurdukları yağlar da kilo almak için etkili olacaktır. Örneğin avokadonun yarısı 140 kaloriye eşittir. Tropikal meyvelerin içinde barındırdıkları potasyum, folik asit ve vitaminler kişinin vücut sağlığı açısından da çok önemlidir. Kilo aldıran besinler arasında en lezzetliler elbette meyvelerdir.

4.Tahıllı Ekmek

Kilo almak için nasıl beslenmeli diyenlere sağlıklı ekmekler tüketmenin de oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Beyaz ekmek yerine besin değeri yüksek olan tahıllar ve ekmekler tercih edilmelidir.

Beyaz ekmekler lif ve mineral barındırmazlar. Tahıllı ekmekler ise lif ve mineral bakımından zengin oldukları için kilo aldıran yiyecekler arasına girmektedir. Tahıllı ekmek tüketmek kişiye uzun süre enerji verecektir.

5.Bitkisel Yağlar

Kilo almak için ne yemeli diyenler için önerimiz bitkisel yağlar kullanmalarıdır. Öğle ve akşam öğünlerinde tüketilen salata ve yemeklerde bitkisel yağlar tüketmek kilo alımında yardımcı olacaktır.

Sızma zeytinyağı, fındık yağı, hindistan cevizi yağı bitkisel yağlar arasındadır ve kalp dostudur. Yüksek miktarda kalori içeren bu yağlar pek çok sağlık sorununa da iyi gelmektedir. Kilo almak için ne yemeli diye düşünürken yemeklerinizi bu yağlarla hazırlamakta fayda vardır.

Ayrıca kilo aldıran yiyecekler; süt, pirinç, patates, nişasta, kurutulmuş meyveler, tam yağlı yoğurt ve peynir, ketçap, mayonez, beyaz çikolata gibi hem sağlıklı hem de sağlıksız besinlerdir. 

Siz de kilo almak için ne yemeli diye düşünüyor ve kilo aldıran besinler neler diye merak ediyorsanız uzman diyetisyenlere danışarak kilo aldıran besinler hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Kilo almak için nasıl beslenmeli sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

[widget-90]

Yorum Yap