Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kilo Alamamanın Nedenleri

Aşırı Zayıflık Nedir? Kilo Alamama Genetik Bir Sorun Mu?

Hazır yiyeceklere gösterilen ilginin artmasıyla sağlıksız ve dengesiz beslenme alışkanlığı hız kazanmış, obezite ile beraber aşırı zayıflık veya kilo alamama sorunları da ortaya çıkmıştır. Kilo alamamak da pek çok sağlık sorununu peşinden getirmektedir. Metabolizmanın hızlı çalışması, yetersiz beslenme kilo alamama nedenleri arasındadır. Kilo alamama sorunu kişinin genetik yapısı ve yaşam şeklinden de büyük oranda etkilenmektedir.

Sağlıklı bir insan vücudunun bazı bölgelerinde ve organlarının çevresinde, eklemlerin desteklenmesi, enerjinin depolanması ve organların korunması için yağ birikimi olmalıdır. Bu yağ birikiminin belli bir miktarın altına düşmesi ile birlikte çeşitli sağlık sorunları da açığa çıkabilir. Zayıf kişiler, bu sağlık sorunlarını yaşamamak için neden kilo alamıyorum sorunun cevabını bulmalı ve hayat tarzını değiştirerek kilo almaya başlamalılardır.

Kilo alamama sorunu nedir? Kilo alamamak bir hastalık mı? Kilo alamama nedenleri nedir? Gelin, yakından bakalım…

 

Kilo Alamamanın Pek Çok Sebebi Olabilir! Sizinki Ne?

Kilo alamamak aslında pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır. Vücut ve organların çevresinde bulunan yağ oranı kişinin yaşına, cinsiyetine, fiziksel aktivite durumuna göre değişmektedir. Vücuttaki bu yağ oranı azaldığı zaman, sık hastalanma, kemik erimesi, saçların dökülmesi, halsizlik, unutkanlık, sırt ağrıları gibi sorunlar açığa çıkmaktadır. Bu sorunlara çözüm bulmak için kişilerin neden kilo alamıyorum diye sormaları ve zayıflık nedenlerini bulmaları gerekmektedir. Kilo alamama sebepleri:

  • Metabolizmanın hızlı çalışması sonucunda enerji tüketiminin fazla olması zayıflık sebeplerindendir.
  • Bağırsaklarda pazarit olması da tüketilen besinlerin vücut tarafından sindirilmesine engel olmaktadır. Bu da kilo alamama sorununa neden olmaktadır.
  • Tiroid hormonlarının ve böbreküstü bezlerinin fazla çalışması da kilo alamama ve zayıflık sebeplerindendir.
  • Yetersiz ve düzensiz beslenme, iştahsızlık, öğün aralarında uzun boşlukların olması da kilo alamama nedenleri arasındadır.
  • Kişinin yaşadığı psikolojik sorunlar, stres, depresyon hali de neden kilo alamıyorum sorusunun cevabıdır.
  • Zayıflık nedenleri olarak sindirim ve dolaşım bozuklukları da gösterilebilir. Kilo alamama nedenleri çoğu zaman hastalıklarla da ilişkili olabilir.
  • Kilo alamama nedenleri arasında kişinin genetik mirası da etkilidir. Anne ya da babada bulunan iştahsızlık problemleri çocuğa da yansıyabilir.
  • Neden kilo alamıyorum diyenler için sahip olunan şeker hastalığı da etkili bir faktördür.
  • Kilo alamama nedenleri arasında enfeksiyonel hastalıklar da bulunur.
  • Aynı zamanda sigara içmek de kilo alamama nedenleri arasındadır. Kişinin tat alma duyusunu baskılayan sigara, iştahı da azaltmaktadır.

[widget-87]

Kişinin kilo alamama nedenlerini öğrenmesi, sorununu çözmek ve sağlıklı bir hayata geçmesi bakımından çok önemlidir. Kilo alamama sebepleri metabolizma hızı gibi genetik faktörlerle olabileceği gibi, yemek bozuklukları ve hastalıklar ile sonradan da ortaya çıkabilir.

Aşırı Zayıflık Problemine Karşı Destek Alın!

Neden kilo alamıyorum, kilo alamama sebepleri nelerdir sorularına zayıflık sebeplerini sıralayarak cevap verdik. Kilo alamama nedenleri sağlık sorunları olabilir. Sindirimden metabolizma hızına, depresyondan tiroite kadar farklı sağlık problemleri ya da genetik etkenler kilo alamama sorunu olarak karşınıza çıkmaktadır. Kilo alamama durumundan yakınan kişilerin sağlıklarını geri kazanmaları için yapmaları gereken kendilerine bir diyet listesi oluşturmak ve buna bağlı kalmaktır.

Kişiye uygun diyet ve egzersiz listesi hazırlayan diyetisyenlerin, kilo alamamaktan şikayet eden kişilerin sağlıklarına kavuşmalarına yardımcı olacağı unutulmamalıdır. Siz de kilo alamamanın nedenleri hakkında diyetisyeninizden bilgi alın ve size özel yöntemlerle kilo alın.

[widget-90]

Yorum Yap