Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Yüksek Tansiyona İyi Gelen 7 Yiyecek

Yüksek Tansiyondan Şikâyetçi Misiniz? Bu Besinleri Deneyin!

Yüksek atar damar basıncı olarak tanımlanan hipertansiyon, halk arasında yüksek tansiyon olarak anılır. Yaygın bir hastalık olmasına rağmen bu hastalığa dikkat eden kişi sayısı maalesef azdır. Hipertansiyon dikkat edilmediği durumlarda vücutta hayatı problemlere yol açabilmektedir. Yüksek tansiyona ne iyi gelir? Tansiyonu ne düşürür? Tansiyonu düşüren yiyecekler nelerdir? Gelin, birlikte inceleyelim.

Yüksek tansiyonla başa çıkmanın birden fazla yolu vardır. İlk ve en önemli olanı uzman bir doktor tedavisidir. Bu tedavileri yüksek tansiyona iyi gelen besinler ile destekleyerek sağlığınızı güven altına alabilirsiniz. Sizin için yüksek tansiyona iyi gelen besinleri listeledik. İşte yüksek tansiyona iyi gelen besinler:

1. Kereviz:

Kereviz içerisinde bulundurduğu maddeler sayesinde kan basıncını düşürür dolaylı olarak da tansiyonu düşürme etkisine sahiptir. Yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler arasında yer alan kerevizi vücudunuzun ihtiyacı kadar tüketerek yüksek tansiyonu düşürebilirsiniz.

Unutmayın ki gıdaları yeteri kadar yiyerek sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

2. Muz

Muz oldukça lezzetli yapısıyla her insanın sevdiği meyveler arasında yerini alıyor.  Bunun yanı sıra içerisinde barındırdığı zengin potasyum nedeniyle tansiyonu düşürmede etkili yiyecekler arasındadır. Ayrıca muz damar tıkanıklığını önlemede etkili bir besin öğesidir.

Yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler arasında olan muzu aşırıya kaçmamak kaydıyla düzenli olarak tüketmeniz tansiyon dengesinin kurulmasında yardımcı olacaktır.

[widget-87]

3. Kavun

Kavun insan sağlığında oldukça fazla yararlara sahiptir. Kavun içerisinde kan basıncını düşürmeye yardımcı magnezyum bulundurarak tansiyonu düşürme özelliği kazanıyor. Bu özelliğiyle kavun yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır.

Yüksek tansiyona ne iyi gelir sorusuna cevap arayanlar için, düzenli ve yeterli miktarda kavun tüketimi yapılması cevap olarak verilebilir.

4. Portakal

Portakalın zengin c vitamini kaynağı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu meyvenin insan sağlığındaki etkisi çok fazladır. Portakal yüksek besin değerine sahip ve düşük kalorili meyveler arasındadır. Portakal içerisinde fazla miktarda potasyum bulundurur ve sodyum barındırmaz.

Portakalın bu özelliği tansiyonu düşürmede etkilidir. Yüksek tansiyona iyi gelecek besinler arasında olan portakalı direkt olarak tüketebilir ya da suyunu sıkarak portakal suyu şeklinde de tüketimini yapabilirsiniz.

5. Domates

Domates bünyesinde A,C ve E vitaminleri barındırmaktadır. İnsan sağlığı açısından önemli olan A,E ve C vitamini yüksek tansiyon rahatsızlıklarına yüksek ölçüde iyi gelmektedir. Domates bu vitaminlerin haricinde potasyum ve kalsiyum barındırmaktadır. Potasyum ve kalsiyumunda tansiyon problemlerinde oldukça yararlı maddelerdir.

Domates içerisinde barındırdığı bu maddeler sayesinde kötü tansiyonu engelleyerek olası damar tıkanıklıklarını önler. Yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler arasında yerini alan domatesi düzenli ve yeterli miktarda tüketerek tansiyon problemlerinizi çözebilirsiniz.

6. Kakao

Kakao bünyesinde barındırdığı flavonoid aslı madde sayesinde vücudu olası kalp, damar hastalıklarına karşı korumada etkilidir ve kakao yüksek tansiyonu düşürme özelliğine sahiptir.

Yeterli miktarda kakao açısından zengin olan bitter çikolata tüketimiyle kakaonun bu faydalarından yararlanabilirsiniz. Günde 20gr kakao sizin için yeterli bir miktar olacaktır.

7. Havuç

Havucun sağlıklı yapısı her yerde karşımıza çıktığı gibi yüksek tansiyonla mücadelede de yerini alıyor. Havuç içerisinde barındırdığı potasyum, nitrat ve antioksidanlar sayesinde yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcı olarak yüksek tansiyonlara iyi gelen yiyecekler arasından yerini başköşede alıyor.

Havuç damar daralmalarını önleyerek kan basıncının yükselmesine engel oluyor. Havucun bu faydalı yapısından yararlanmak için havucu bolca yemeklerde, salatalarınızda kullanabilir ya da çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Sizinle hipertansiyon nedir, yüksek tansiyona iyi gelecek yiyecekler nelerdir, tansiyonu ne düşürür gibi konular hakkında bilgiler paylaştık. Bu bilgilerin yanı sıra yüksek tansiyon hastalarının ilk olarak yapması gereken şeylerden biri uzman bir doktora başvurmaktır.

Uzman doktorlara başvurmadan uyguladığınız her tedavi sizin zararınıza olacaktır. Yüksek tansiyonun ciddi sonuçlarından, uygulanan doğru tedavi ve beslenme şekliyle kurtulabilirsiniz. Geç olmadan beslenme düzeninizi oluşturun ve tedavinizi olun. Yüksek tansiyonun getirdiği hastalıklardan korunun!

[widget-100]

Yorum Yap