Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Sindirim Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Bu Hastalıkları Önceden Bilmenizde Fayda Var!

Sindirim sistemi vücudumuzun en önemli parçalarından biridir. Birçoğumuz sindirim sisteminin öneminin de farkındayız zaten. Sindirim sistemi birçok organın birbiriyle koordinasyonu sonucunda görevini yerine getirir. Sindirim sisteminden geçen yiyeceklerin parçalanması ve emilimi bu organlar sayesinde gerçekleşmektedir. Sindirim sistemini oluşturan organlarımız ise yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüsten oluşmaktadır. Sindirim sistemini oluşturan bu organlardan bir tanesinin zarar görmesi demek sindirim sistemi hastalıkları görülmesi demektir.  Sindirim sistemine zarar veren ve sindirim sistemi hastalıkları oluşumuna neden olan bazı durumlar;

1. Ülserler

Sindirim sistemi hastalıkları arasında yer alan ülser yemek borusu ve mide duvarında açık yaralın oluşması durumudur. Sindirim sistemi hastalıkları arasında bulunan ülserden dolayı mide de açılan yaraların nedenleri stres, yaşam biçimi ve yan etkisi olan ilaçlardan kaynaklanabilmektedir. Sindirim sistemi hastalıkları arasında yer alan ülser çok sık karşılaşılan bir sorundur.

2. Gastrit

Sindirim sistemi hatalıkları arasında yer alan gastrit bakteri kaynaklı enfeksiyonlardan, düzenli ilaç kullanımından veya aşırı alkol tüketiminden kaynaklanan bir sindirim hastalığıdır. Sindirim sistemi hastalıkları arasında bulunan gastrit şişkinlik, kusma, karın ağrısı ve hazımsızlık gibi problemlerden olmaktadır. Bu hastalık yaşandığında mide ve bağırsak hareketleri neredeyse durma durumuna gelmektedir.

[widget-87]

3. Çölyak Hastalığı veya Gluten Alerjisi

Sindirim sistemi hastalıkları arasında yer alan bir başka hastalık olan çölyak hastalığı ince bağırsağa zarar veren bir hastalık türüdür. Bu hastalığa yakalanan kişiler glutene karşı aşırı tepki göstermektedir.  Sindirim sistemi hastalıkları arasında bulunan çöl yak hastalığı ince bağırsağa ciddi boyutlara zarar verir ve besin emilimine engel olur. Çölyak hastalığının ishal, ağrı ve şişkinlik gibi belirtileri mevcuttur.

4. Crohn Hastalığı

Sindirim sistemi hastalıkları arasında yer alan crohn hastalığı, sindirim sisteminde sıkça yaşanan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu hastalık sindirim sistemi kanalının iltihaplanması sonucunda oluşmaktadır. Crohn hastalığı bağırsaklara da zarar vermektedir. Sindirim sistemi hastalıkları arasında yer alan crohn hastalığının belirtileri arasında ishal, ülserler, karın ağrısı ve dışkıda kan bulunması yer almaktadır.

5. Ülseratif Kolit

Ülseratif kolit, kalın bağırsağa zarar görmesi sonucunda oluşan enflamatuar durumudur. Sindirim sistemi hastalıkları arasında yer alan ülseratif kolit hastalığın belirtisi olan durumlar ise dışkıda kan olması ve karın ağrısıdır. Ülseratif kolit hastalığı kalın bağırsağın delinmesine ve ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Sindirim sistemi hastalıkları birçok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Doğru ve düzenli beslenme ile bu hastalıkla önlenebilmektedir. Yine de sindirim sistemi hastalığı ve çözümleri hakkında en detaylı ilgiyi almak için doktorunuzla iletişime geçmenizi öneririz.

[widget-100]

Yorum Yap