Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Migreni Tetikleyen Yiyecekler

Migrenden Kurtulmak İçin Yediklerinizi İyi Seçin!

Migren nörolojik bir hastalıktır. Migren hafif bir ağrısıyla başlayıp sonrasında şiddetli bir şekilde devam ederek saatlerce hatta günlerce sürebilir. Migren ağrısı erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi migrende beslenme çok önemli bir noktadır. Yediğimiz besinler ağrıyı tetiklediği gibi süresi uzatabilmekte ve şiddetini arttırabilmektedir. Bu nedenle tükettiğimiz besinler son derece önemlidir. O halde migreni tetikleyen yiyecekler nelermiş inceleyelim…

Migreni tetikleyen yiyecekler;

1.Turunçgiller

Migreni tetikleyen yiyecekler arasında bulunan turunçgiller oldukça etkili besinlerdir. Ekşi olan bu meyveler kanda ki pH seviyesini etkilemekte ve migren ağrısına yol açma olasılığını artıracak birçok asit içermektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre migreni olan kişilerin yaklaşık %10’u turunçgillerin migreni tetikleyen yiyecekler içerisinde yer aldığını belirtmiştir.

Migreni tetikleyen besinler arasında yer alan turunçgiller aynı zamanda tiramin ve histamin içerir.

2.Kahve

Migreni tetikleyen besinler arasında kahve de yer almaktadır. Kahvenin içerisinde bulunan aşırı kafein miktarı baş ağrısının başlamasında katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle migreni tetikleyen besinlerden biri olan kahve tüketimini azaltmalısınız. Kafein alımınızı en fazla 3 bardak ile sınırlandırmalısınız.

Migreni tetikleyen yiyecekler arasında kafein dışında çikolata, kakao, çay ve birtakım ağrı kesicilerde yer almaktadır.

[widget-87]

3.Soğuk yiyecekler içecekler

Migreni tetikleyen yiyecekler arasında soğuk yiyecekler ve içeceklerde yer almaktadır. Soğuk yiyecekler ve içeceklerin migreni tetiklemesine neden olan şey beyne duyum aktaran üst damakta bulunan sinirlerden kaynaklanıyor.

Damağa dokunan soğuk yiyecek ve içecekler damarların büzülüp gevşemesine neden olduğundan dolayı baş ağrısı yapmaktadır. Migreni tetikleyen yiyecekler ve içeceklerin tüketimi sonucunda soğuğu algılayan vücudumuz beyne sıcakkan göndererek tepki veriyor ve bu ani değişim baş ağrısına yol açarak migreni tetikliyor.

Migreni tetikleyen yiyecekler konusunda hassas davranarak bu sorunun üstesinden gelmek kolaylaşacaktır. Bu yiyeceklere dikkat etmenin yanında migrene iyi gelecek besinleri tüketmenizde yarar var. Migreni tetikleyen besinleri tüketirken gösterdiğiniz özen sizin için fayda sağlasa da uzman bir kişiden yardım almanız daha sağlıklı olacaktır. Bu nedenle doktor desteği almanızı tavsiye ederiz.

[widget-100]

Yorum Yap