Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kızamığa İyi Gelen 10 Besin

Kızamığa İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

Paramyxo virüsünün neden olduğu bir hastalık olan kızamık, genelde çocuklarda görülse de zaman zaman büyüklerde de ortaya çıkabilmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olması nedeni ile kızamık tedavisi uzman doktor tarafından yapılmalıdır ve bu süreçte beslenmeye dikkat edilmelidir.

Kızamık tedavisi için uygulanabilecek çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan birincisi modern tıp anlayışı ile kızamık tedavisi yapılmasıdır. Bu yöntem ile kızamık belli bir seviyede tutulmaya çalışılır. Farklı ilaçlar kullanılarak kızamığın daha da yayılması engellenir. Bu süreçte antibiyotik kullanılmaz. Ancak hastalık sürecinde gelişen bazı durumlar nedeni ile antibiyotik kullanımı gerekebilir.

Kızamığa bitkiler ve besin takviyeleriyle çözüm!

Modern tıp dışında kızamığa iyi gelen besinler tüketmek de tedavi sürecinde tercih edilebilir. Kızamık tedavisinde Flavonoidlerden zengin olan meyve ve sebze tüketimi iyileşmeyi hızlandıracaktır. Aynı zamanda A vitamininden zengin besinlerin tüketimi kızamık yakınmalarını azaltacaktır.

Kızamığa ne iyi gelir diyenler için doktorlar bol su, meyve suyu ve bitki çaylarını da önermektedir. Gelişigüzel tedavinin uygulanmaması gerektiği kızamık sorunu için uzmanların önerdiği yiyecekler ve bitkiler neler? Gelin, yakından bakalım…

 

Kızamığa İyi Gelen Besinler – A Vitamini Çok Önemli!

Kızamık virüsü genel olarak A vitamini eksikliği, yetersiz beslenme, hijyenik olmayan yaşam koşulları vb. nedenlerle ortaya çıkar. Soğuk algınlığına benzer belirtileri olan kızamıkta en belirgin ipucu vücutta gözlenen döküntülerdir. Kızamığı tamamen önleyecek bir ilaç bulunamasa da iyi bir beslenme şekli ve doktor önerileriyle kullanılan ilaçlar sayesinde hızlı sürede kızamığı atlatmak mümkündür.

[widget-87]

Doğal çözümlerle kızamığı kısa sürede atlatın!

Kızamığa iyi gelen bitkiler hastalığın neden olduğu etkileri önemli ölçüde azaltabilir, aynı zamanda iyileşmeyi hızlandırır. Kızamığa iyi gelen besinler ve bitkiler şunlardır:

1. Zeytin Yaprağı

Zeytin yaprağı kızamık tedavisinde kullanılabilecek etkili bir bitkisel üründür. antibakteriyel ve antiviral özellikler barındırması nedeni ile Paramyxo virüsünün yok edilmesine yardımcı olur.

2. Hint Leylağı Yaprağı

Anti bakteriyel ve anti-alerjik özelliğe sahip olan Hint Leylağı bitkisi, kızamık kaşıntısına ne iyi gelir? Diyenlerin tercih ettiği bir üründür.  Kaşıntı ve deri döküntüsüne iyi gelen bu yapraklardan 10 tanesini bir kapta kaynatarak güneşte bekletmek ve sonrasında cilde uygulamak yeterlidir. Kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışın.

3. Arpa

Arpa da kızamık tedavi sürecinde oldukça faydalıdır. Bir bardak arpayı 3 bardak su ile karıştırıp kaynatarak içmek hem kaşıntılara iyi gelir hem de hastalık sürecinin daha rahat geçmesini sağlar.

4. Lavanta Yağı

Özellikle hastalık nedeni ile uyku problemi çeken kişiler için ideal bir bitki özüdür. Nevresime bir iki damla damlatılarak hastanın daha rahat uyuması sağlanabilir. Kızamık süresince kaşınma durumunda vücutta oluşacak yaraları da önleyecektir.

5. Calendula Çiçeği

Kızamığa iyi gelen bitkiler arasındaki calendula çiçeği, iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Kaynatılarak tüketilmesi gereken calendula çiçeği, günde iki kez içilerek kızamığın etkileri en aza indirilebilir.

6. Sarımsak

Kızamığa iyi gelen besinler listemizde bin bir derde deva sarımsak da var. Bir iki diş sarımsağı ezin ve bal ile karıştırın. İçerek tüketmeniz gerekiyor. Aynı zamanda kızamık etkilerinin göründüğü bölgeye sarımsak yağı sürerek iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz.

7. Limon suyu

Kızamığa ne iyi gelir diyenler için bir diğer önerimiz de limon suyu. 1 – 2 adet limonu sıkın ve günde birkaç kez için.

8. Kudret narı

Kızamığa iyi gelen kudret narının içinde çinko, C vitamini, demir, potasyum ve diyet lifi bulunmaktadır. Kuru zerdeçal tozu, kudret narı suyu, 1 çay kaşığı bal karışımını 2 – 3 hafta boyunca düzenli tüketin. Kızamığa iyi geldiğini göreceksiniz.

9. Hindistan cevizi

Vücuttaki toksik elementleri atmayı kolaylaştıran Hindistan cevizi, tamamen doğal bir kızamık ilacıdır ve iyileşme sürecini hızlandırır. Hem yiyerek hem de yağını ya da suyunu kızamık olan bölgelere uygulayarak kullanabilirsiniz.

10. Portakal suyu

Kızamığa iyi gelen besinler listemizdeki portakal suyu, hastalık boyunca oluşan iştah kaybını engellemesi ve C vitamini sağlayarak iyileşmeyi hızlandırması yönünden önerilir.

Aromaterapi Uygulamaları Da Var!

Kızamık tedavisi sırasında ayrıca; ananas suyu, çemen tohumu, aloe vera, meyankökü, nane veya fesleğen yaprağı, yulaf ezmesi, karbonat, sandal ağacı, zencefil, bıldırcın otu, güzelavrat otu, kadife çiçeği, ıhlamur, melissa, papatya, kuşburnu ve neem yaprağı gibi besinler ve bitkiler de doktorlar tarafından önerilmektedir.

Lavanta, niaouli, okaliptüs, papatya, bergamot, çay ağacı uçucu yağı da vücuda uygulandığında kızamığın oluşturduğu lekelerin hızla geçmesinde etkilidir. Direkt vücudunuza ve banyo suyunuza ekleyebilirsiniz.

Doktor önerisi olmadan bu besinleri ve bitkileri kullanmayın!

Sağlığınıza hızla kavuşmak ve kızamık sorunundan minimum etkilenmek için kızamığa iyi gelen besinler ve bitkilerden yararlanabilirsiniz. Ancak diyetisyeninizin tavsiyesi ve doktorunuzun onayı olmadan kızamığa bitkisel çözüm adı altında faydasız olacak uygulamalardan kaçınmalısınız.

[widget-100]

Yorum Yap