Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Gastrite İyi Gelen Yiyecekler

Doğru Besinler Tüket Gastrite Veda Et!

Gastrit, beslenme alışkanlıklarımızdan ve yaşam tarzımızdan kaynaklı oluşan bir mide rahatsızlığıdır. Mide zarında ortaya çıkan iltihaplanma olarak tanımlanan bu rahatsızlık aşırı yağlı yiyeceklerle, asitli içecekleri sıklıkla tüketenlerde, çay ve kahveyi aşırı içen kişilerde sıklıkla görülmektedir. Ayrıca stres de gastrite neden olan bir başka sebeptir.

Gastrit midenizi yiyeceklere karşı çok duyarlı bir hale getirir. Bu yüzden bu kişiler uzak durulması gereken ve tüketiminde fayda sağlayan besinleri tüketmeye oldukça önem göstermelidir. Mide iltihabının olan gastritin sonu kansere kadar ulaşabilmektedir. Peki, gastrite iyi gelen yiyecekler nelerdir? İnceleyelim…

Gastrite iyi gelen yiyecekler;

1. Meyan kökü

Gastrite iyi gelen yiyecekler arasında bulunan meyan kökü gastrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan doğal çözümler arasında yer almaktadır. Gastrite iyi gelen besinler arasında bulunan meyan kökü yemek yemeden 1-2 saat öne 300-500 miligram arasında tüketilmesi olası gastrit rahatsızlığına karşı fayda sağlayacaktır.

Mide yanmasına ne iyi gelir diyorsanız meyan kökünü tüketmelisiniz. Gastrit sorunuza meyan kökü çok iyi gelecek.

2. Zencefil-enginar

Gastrite iyi gelen yiyecekler arasında yer alan zencefil ve enginarda bulunmaktadır. Gastrite iyi gelen besinler arasında bulunan enginar mide bulantısı, kusma, gaz, mide ağrısı gibi semptomları azaltmak için tüketimine özen gösterilmesi gereken önemli bir besindir.

Mide yanmasına ne iyi gelir diyorsanız arasında yer alan bir diğer besinimiz olan zencefil de hem iltihaplanmayı hem de olası ülseri de tedavi ediyor. Aynı zamanda zencefil anti bakteriyel özelliği ile mide bulantısını da önlüyor.

[widget-87]

3. Nane

Her derde deva nane gastrite iyi gelen yiyecekler arasında da yerini almaktadır. Gastrite ne iyi gelir sorusunun bir diğer yanıtı olan nane bitkisinden elde edilen mentol gastrite çok iyi gelmektedir.

Nane sindirime yardımcı olmasının yanı sıra gastrit semptomlarını da engellemeye yardımcı olmaktadır. Gastrite iyi gelen yiyecekler arasında yer alan nane mide ile ilgili neredeyse bütün rahatsızlıkları gideme konusunda büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Gastrite iyi gelen yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra bu yiyecekleri tüketme kısmı da büyük önem taşımakta. Gün içinde sık sık ve az az yemek yeme, yiyeceğiniz yemekleri gün içerisine nasıl yayacağınızın planını iyi bir şekilde yapmakta son derece önemli. Bu nedenler gastrite engel olmak için öğünlerinizi planlamanızda yarar var.

Tabi bunun dışında bir doktor desteği olmanız oldukça önem taşır. Mide yanmasına ne iyi gelir sorunuza cevap alarak gastrit probleminizden kurtulabilirsiniz.

[widget-100]

Yorum Yap