Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

E Vitamini İçeren Besinler

E Vitamini Tüketiyorum Sağlıklı Yaşıyorum!

E vitamini içeriğinde vücudumuzun temel ihtiyaçlardan biri olan alfa-tokoferol maddesini içermektedir. Antioksidan özelliğine sahip olan bu vitamin temel vitaminlerimizden biridir. E vitamini birçok doğal gıdada bulunmaktadır. Yağda eriyen en önemli vitaminlerden biri olan e vitami vücutta karaciğerde toplanmaktadır.

E vitamini içeren besinler bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur, kolestrolü dengeler, yüksek tansiyonu düşürür,  hücrelerin yenilenmesini sağlar, vücutta oluşan yaraların hızla iyileşmesini sağlar, cildin yağ dengesini korur, hormonları dengeler, diyabet hastaları için fayda sağlar. Peki, bu kadar faydası olan E vitamini hangi besinlerde bulunur? Gelin birlikte inceleyelim…

E vitamini içeren besinler;

1.Fındık

E vitamini içeren besinler arasında yer alan yiyeceklerimizden olan fındık yapısı gereği birçok hastalığa iyi gelmektedir. Aynı zamanda içerdiği e vitamini ile insan sağlığına çok yararlı bir yiyecektir. İçerdiği bu e vitamini sayesinde kaslarda onarma ve güçlendirme etkilerini gösteriyor.

Günlük yaşantımızda tüketmeye özen gösterdiğimiz e vitamini içeren besinler içerisinde yer alan fındığın gün içinde bir avuç tüketilmesi durumunda e vitamini ihtiyacınızın neredeyse hepsini karşılayacaktır. E vitamini hangi besinlerde bulunur diyorsanız aklınıza ilk olarak fındık gelsin.

2.Ton balığı

E vitamini içeren besinler arasında yer alan bir diğer yiyeceğimiz de ton balığıdır. Ton balığı içerisinde bulunan yüksek miktarda vitamini sayesinde hafızayı güçlendirmektedir. Ton balığı uzun süreli olarak tüketildiğinde alzheimer’a karşı beynimizi korumaktadır.

E vitamini içeren besinler içerisinde yer alan ton balığı hafızasını güçlendirmek isteyenler için muazzam bir besindir. E vitamini içeren besinler arasındaki ton balığı hafıza güçlendirmenin yanında birçok fayda sağlamaktadır.

[widget-87]

3.Zeytinyağı

E vitamini içeren besinler arasında bulunan mükemmel bir besin kaynağı olan zeytinyağı da yerini almaktadır. Faydası say say bitmeyen zeytinyağı e vitamini açısından da oldukça zengindir. E vitamini içeren yiyecekler içerisinde bulunan zeytinyağı içerdiği mineraller ile cildi korumakta ve güzelleştirmektedir.

E vitamini olan yiyecekler arasındaki zeytinyağı cilde parlak bir görünüm kazandırmasının yanı sıra uzun vadede kırışıklıkları da önlemektedir.

E vitamini içeren besinler günlük yaşamımızda sağlıklı bir birey olmamızda oldukça etkilidir.  Bu nedenler e vitamini içeren besinlerin tüketimine özen gösterilmesinde yarar var. Çünkü e vitamini vücut sağlımızı korumamızda oldukça yararlıdır. E vitamini hangi besinlerde bulunur, e vitamini olan yiyecekler nelerdir sorularınızı diyetisyenlere de sorabilirsiniz.

[widget-100]

Yorum Yap