Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Fit Catering Nedir? Kimler Yapabilir?

Sağlıklı Yemek Hazırlayacak Vaktim Yok Diyenlere Özel!

Günümüz yaşam koşullarında hem sağlıklı gıdaya erişim zor hem de sağlıklı yemek yiyecek kadar vaktimiz yok. İş ve okul koşuşturması, hayatın hızlı akıp gitmesi yemek hazırlamaya vakit bırakmıyor. Çoğumuz fast food yemekler yiyor, şekerli kahveler ve içecekler tüketiyor, açlığımızı dindirmek için elimize ne geçerse içeriğine bakmadan tüketiyoruz. Bu durum da bizi hem beden hem de ruh sağlığımızdan ediyor.

Aynı zamanda kilo vermek için diyet yapanlar da ya programlarına sadık kalamıyor ya da doğru besinleri seçemiyorlar. Bu nedenle son yıllarda fit catering denilen ve fit menüler hazırlayan firmalar ortaya çıktı. Amaçları sağlıklı yeme içmeye vakit bulamayan kişilerin olması gereken standartlarda beslenmelerini sağlayarak hem onları kilo almaktan hem de hastalıklardan korumaktır. Peki fit catering nedir? Diyet yemek servisi işini kimler yapabilir ve fit menü nasıl hazırlanır? Sizler için araştırdık…

 

Türkiye’de Catering Çalışmaları ve Fit Menü Oluşumları

Diyet yemek servisi nasıl yapılır sorunuza geçmeden önce Türkiye’de catering çalışmalarının tarihinden bahsedelim. Catering, içinde yiyecek ve içecek servisinin olduğu organizasyon çalışmaları anlamında kullanılmaktadır. Türkçe anlamı “Ziyafet Hizmetleri” olarak bilinmektedir. Catering pazarı, 1980 yıllarında ülkemize girmiştir. İlk zamanlarda oteller tarafından kullanılan catering hizmetleri, sonrasında kurumsal firmalar tarafından çokça tercih edilmeye başlanmıştır.

Fit catering firmaları (diyet yemek servisi), günümüzde de sadece otellere, hastanelere ve firmalara yemek hazırlamanın dışında kişilere ve ailelere de sağlıklı öğünler hazırlama görevi üstlenmeye başlamışlardır. Fit yemek servisi adı altında hem diyet yemekleri hem de 3 öğün sağlıklı menüler hazırlamaktadırlar.

[widget-87]

Her fit catering firması (diyet yemek servisi) kendi menülerine sahip olsalar da genelde diyetisyenlerle çalışarak ya da kişinin beslenme programını alarak doğru besinleri sunmaktadırlar.

Fit yemek hizmetleri:

 • Kurumsal
 • Ofise Sıcak Yemek
 • Diyet (Fit) Beslenme
 • Etkinlik Yemekleri
 • Protein Beslenme
 • Vegan Beslenme
 • Glütensiz Beslenme
 • Şeker İlavesiz Beslenme
 • Juice (Detox)
 • Sağlıklı Beslenme / Kilo Koruma
 • Hamilelik / Emziklik Beslenmesi
 • Düşük Karbonhidrat Beslenme
 • Sporcu Beslenmesi gibi belli başlı fit menü seçeneklerine sahiplerdir.

Fit catering sayesinde sadece iş yerlerine değil eve yemek servisi de yapılmakta, ailecek sağlıklı beslenme sağlanmaktadır. Özellikle çalışan anneler için fit menüler mükemmel bir seçenek olmaktadır. Fit caterig firmaları diyet yemek servisi ile hem diyet yapmak hem de sağlıklı beslenmek isteyenlerin işlerini kolaylaştırmaktadırlar.

İyi Bir Fit Catering Firması Nasıl Olur?

Fit catering firmaları Sağlık Bakanlığı tarafından belli onaylardan geçen yasal firmalar olmak zorundadırlar. Belgelerini görmediğiniz ve güven oluşturmayan fit catering (diyet yemek servisi) firmalarından hizmet almayın. Ayrıca sektörde kaç yıldır hizmet verdikleri, referansları, öğün çeşitlilikleri, fiyat/performans değerleri, lojistik ağı, bünyelerinde diyetisyen olup olmaması, lojistik ağının ne kadar geniş olduğu da dikkat etmeniz gereken hususlardır.

Fit yemek servisi, zor ve detaylı bir iş olduğundan ofisi olmayan, tedarikçilerini ve mutfağını bilmediğiniz firmalara kesinlikle yaklaşmayın. Fit catering nedir, diyet yemek servisi nasıl planlanır gibi sorularınıza yanıt almak için diyetisyeninize danışın…

[widget-113]

Yorum Yap