Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kilo Almak İçin Nasıl Beslenmeli?

Sağlıklı Beslenerek Kilo Almanın Yolları - Kilo Almak İçin Ne Yemeliyim?

Kişiler, genetik nedenlerden, sonradan bozulan yemek düzenlerinden veya geçirilen çeşitli hastalıklardan dolayı kilo kayıpları yaşamaktadır. Kaybedilen kilolar, pek çok hastalığı da peşinden getirmektedir. Bu sorunu yaşayan kişiler, kilo almak için beslenme programı oluşturmalı ve bu program ile ideal kilolarına ulaşmalılardır.

Kilo almak için poğaça, börek gibi bol karbonhidratlı yiyecekler işe yarar gibi gözükse de aslında bu yiyecekler size sadece sağlıksız bir karın yağı bırakmaktadır. Bu durumda kişilerin dengeli beslenerek kilo almaları gerekmektedir. Dengeli ve düzenli beslenmek hem ideal kilonuza ulaşmada yardımcı olacaktır hem de sağlıklı bir hayat tarzı benimsemenizi sağlayacaktır.

Kilo Almak İçin Nasıl Beslenmeli?

Yetersiz beslenme, düzensiz bir hayat tarzı kilo alamama sorununu ortaya çıkarmaktadır. Günlük hayatta harcanan enerjiyi karşılayacak kadar besin tüketilmiyorsa kilo almak çok zor bir hale gelecektir.  Bu yüzden sağlıklı beslenme kilo alma konusunda atılacak en büyük adım olacaktır. Peki kilo almak için nasıl beslenmeli? Kilo almak için ne yenmeli? Birlikte inceleyelim…

1. Kalorili Yiyecekler Tüketin.

Sağlıklı beslenerek kilo almak için fazla kalorili yiyecekler tüketilmelidir. Vücut ihtiyacından fazla kalori tüketmek kilo alımını kolaylaştıracaktır. Yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo almak istenildiği takdirde her gün fazladan 300 – 500 kalori daha fazla almak gerekmektedir.

Sağlıklı bir yol olmamasına rağmen amaç hızlı kilo almaksa günde 700 – 1000 kalori daha fazla almanız gerekmektedir. Kilo almak için beslenme programı olarak fazla kalorili besinleri tercih etmemelisiniz.

2. Protein Ağırlıklı Beslenin.

Kilo almak için nasıl beslenmeli diyorsanız sofranızda protein ağırlıklı besinlere yer verin. Çünkü vücut kasları, protein vasıtasıyla oluşmaktadır. Fazladan alınan kaloriler protein aracılığıyla kasa dönüşmektedir.

Kilo almak için ne yemeli diyenlere et, balık, süt ürünleri, yumurta, fındık, baklagiller protein miktarı bol besinlere örnek olarak verilebilir. Ancak dengeli beslenerek kilo alınacağı unutulmamalı ve diğer besin çeşitlerine de öğünlerde yer verilmelidir.

[widget-87]

3. 3 Öğün Yiyin.

Günde en az 3 öğün yemek düzenli beslenerek kilo almak açısından çok önemlidir. Atlanılan öğünler kişinin yetersiz ve dengesiz beslenmesine bu yüzden de kilo kayıpları yaşamasına sebep olacaktır. Kahvaltı genellikle unutulan bir öğündür ancak kahvaltı yapmak gün içerisinde yaşanılan yorgunluğun da önüne geçecektir.

Kilo almak için beslenme programı oluşturan kişilerin her öğün bol miktarda protein, yağ ve karbonhidrat tüketmesi de kilo alımına yardımcı olacaktır.

4. Enerji Veren Gıdalar Tüketin.

Kilo almak için sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin enerji veren gıdalar tüketmesi gerekmektedir. Enerji veren gıdalar, bol miktarda kalori barındırdığı için de kilo almayı kolaylaştıracaktır.

Kuruyemişler, kuru meyveler, tahıllar, yağlar, süt ürünleri enerji veren gıdalardandır. Öğün aralarında bu gıdaları tüketmek içinde barındırdıkları vitaminler açısından vücudunuz için de faydalı olacaktır. Kilo almak için nasıl beslenmeli diyenler mutlaka bu gıdaları tüketin.

5. Gücünüzü Artırın.

Kilo almak için beslenme programı oluşturduktan sonra alınan kalorileri kasa çevirmek için de egzersiz yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Spor salonuna gitmeden günde yarım saati spora ayırmak bu yağları kasa çevirmek için etkili bir çözüm olacaktır.

Kilo almak isteyen kişiler, yarım saatten fazla egzersiz yapmamalıdır aksi takdirde fazla kalori yakmaya başlayacaklar ve kilo kaybetmeye devam edeceklerdir.

Kilo almak için nasıl beslenmeli diyorsanız kesinlikle internetten ya da arkadaşlarınızdan duyduğunuz diyetleri değil tamamen size özel hazırlanmış beslenme programlarını uygulamalısınız. Aksi halde sağlıklı beslenerek kilo alma hayalleriniz size sağlıksız bir hayat olarak geri dönebilir.

Sağlıklı beslenme kilo almak için çok etkili bir çözümdür ancak gün içerisinde sağlıklı beslenme adına zorluk çekiyorsanız uzman bir diyetisyene danışabilirsiniz. Kilo almak için ne yenmeli, hangi besinlerden uzak durulmalı öğrenebilirsiniz. Alanında uzman diyetisyenler, size kilo almak için beslenme programı oluşturarak sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olacaktır.

[widget-90]

Yorum Yap