Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kilo Aldıran Vitaminler ve Mineraller

Kilo Almak İçin Ne Yemeliyim Diyenlere Etkisi Kanıtlanmış Mucize Yiyecekler!

Kilo almanın en kolay yolu doğru besinleri tüketmekten geçer. Vücuda giren sağlıklı vitamin ve mineraller, hem vücudun işlevinin düzenlenmesinde hem de kilo almada kişiye yardımcı olur. A, D, E, K gibi depolanan vitaminler ile B ve C gibi depolanmayan vitaminler işlevsel açıdan farklılık gösterebilirler. Bu nedenle B ve C vitaminlerini her gün düzenli olarak takviye yapmak gerekir.

Zayıflıktan yakınanların en önemli yanlışlarından biri hangi vitaminin tüketilmesi gerektiğini bilmemeleridir. Besin değeri yüksek olan protein ve karbonhidrat açısından zengin olan bir beslenme programı oluşturmak kolaylıkla kilo almayı sağlayabilir. Ancak kalori açısından yüksek ve zararlı gıdalar hem sağlık sorunlarına hem de doğru şekilde kilo almamaya sebebiyet verebilir. Peki zararsız bir şekilde kilo aldıran vitaminler neler? Kilo aldıran mineraller nasıl tüketilir? Kilo almak için vitamin hapı kullanacağım, hangisini almalıyım? Gelin, birlikte bakalım…

1. C Vitamini

Kilo aldıran vitaminler ve mineraller listemizde ilk sırayı elbette C vitamini alıyor. Vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden olan C vitamini, kilo almak istiyorum diyenler için fazlaca tüketilmesi gereken vitaminlerdendir.

Portakal, greyfurt, mandalina, limon, kivi, kavun, çilek, yaban mersini, yeşilbiber C vitamini içeren besinlerdir. Ancak depolanmayan C vitamininin sürekli alınması gerekir. Günde en az 1 adet portakal tüketmeniz yeterli olacaktır. Kilo almak için vitamin içeren besinleri mutlaka tüketmek gerek.

2. D Vitamini

Kilo aldıran vitamin önerilerimiz arasında D vitamini de yer alıyor. Özellikle kemik sağlığı için gerekli olan D vitamini, hamilelik sürecinde de annelerin en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri olmasıyla dikkat çekiyor.

Süt, ayran, kefir, peynir, yoğurt, tereyağı, ton balığı, somon, istiridye, karaciğer, yumurta gibi besinlerde bulunan kilo aldıran vitaminler arasındaki D vitamini , doğru tüketildiğinde sağlıklı bir şekilde ideal kiloya ulaşmayı kolaylaştırıyor.

[widget-87]

3. Tiamin (B1 Vitamini)

Kilo aldıran vitaminler arasındaki B1 vitaminin iştah açıcı bir özelliği olduğu biliniyor. Kilo almak istiyorum diyenlere diyetisyenler tarafından önerilen B1 vitamini, özellikle karbonhidrat tüketmeyi sevenlerin yüzünü güldürüyor.

Tam tahıllı gevrekler, çavdar, buğday tohumu, fasulye, kuşkonmaz, patates, mantar, marul, ıspanak, ton balığı, yeşil bezelye, ayçiçeği tohumu, domates, brüksel lahanası ve patlıcanda bol miktarda bulunan kilo aldıran vitamin B1 vitaminini siz de kilo almak için tüketebilirsiniz.

4. Çinko

Kilo aldıran mineraller arasında ise çinkonun önemi büyük. Vücutta çinko miktarı azaldığında iştahsızlık görüldüğü için düzenli çinko almaya dikkat edilmesi gerekir. Yetişkin erkekler için günde 11 mg, kadınlar için ise 8 mg çinko yeterlidir.

Karides, istiridye, balık, et, karaciğer, buğday tohumu, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, tüm tahıllar, ceviz, badem, yumurta, peynir ve süt en çok çinko içeren besinlerdir. Kilo aldıran mineraller kendinizi dinç hissetmenizi sağlayacağı için düzenli tüketmeniz gereken besinlerdir.

5. Demir

Kilo aldıran mineral ve vitaminlerden bir diğeri de demirdir. Demir eksikliği nedeniyle kilo almama durumu özellikle çocuklarda çok sık görülür. Fiziksel ve zihinsel gelişimin olması gereken düzeyde gerçekleşmesi için demir mineralinin alınması gerekir.

Karaciğer, kırmızı et, yeşil sebzeler, balık, kuru baklagiller, kuru yemişler, kuru meyveler, yumurta gibi besinlerde zengin miktarda demir bulunmaktadır. Kilo aldıran vitaminler arasındaki demir, düzenli olarak tüketilmelidir.

Kilo aldıran vitaminler arasında iştah açıcı  B12, bağışıklığı güçlendirici A vitamini ve kas kütlesini arttıran keratin de vardır. Kilo alamamaktan şikayetçiyseniz kilo aldıran vitaminler ve mineralleri mutlaka günlük beslenme listenize eklemelisiniz.

Ancak unutmayın, kilo aldıran vitaminler ve mineraller bilinçsizce kullanılmamalıdır. Kaliteli vitamin ve mineraller her zaman gıdalardan alınmalıdır, ek ürünler ya da takviye gıda tozlarından değil. Kilo aldıran yiyecekler tüketmek için size özel bir beslenme programını diyetisyeninizden almanızda yarar var. Böylece sağlıklı bir şekilde ideal kilonuza ulaşırsınız.

[widget-90]

Yorum Yap