Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Probiyotik Yoğurt Tarifi

Probiyotik yoğurt yiyin sağlıklı beslenin

Günümüzde her şeyin en doğalı ve en organiği hangisi ise o tercih ediliyor. Herkes sağlıklı bir yaşam sürmek için tükettiği besinlere dikkat edilmesi gerektiği bilincine vardı. Bu nedenle evde hazırlanan yiyeceklerin sayısı da arttı. Yoğurt da bu yiyeceklerin başında yer alıyor. Yoğurdun besin değeri oldukça yüksek olduğu için tercih ediliyor.

Probiyotik yoğurt idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, bağırsak hastalıklarına iyi gelir, ihsal ve kabızlığı giderir, vücutta enfeksiyon yayılmasını önlemeye yardımcıdır, cilt hastalıklarına iyi gelir, karaciğer hastalıklarında tedaviyi destekler, sindirimi kolaylaştırır, duygu durumunu iyileştirir. Peki, bu kadar faydası olan probiyotik yoğurt tarifi nedir? Probiyotik yoğurt nasıl yapılır?

 

Sağlık Dolu Probiyotik Yoğurt Tarifi

Evde hazırlayabileceğiniz probiyotik yoğurt tarifi ile hazır ve zararlı yoğurtlardan uzak durun. Probiyotik yoğurt tarifi 1 lt süte göre verilmiştir. Peki, probiyotik yoğurt tarifi için gerekli malzemeler nelerdir? Probiyotik yoğurt yapımı nasıldır.

Probiyotik yoğurt tarifi

Malzemeler

  • 1 litre süt (açık süt)
  • ½ kase probiyotik toz
  • 1 adet 1000 ml cam kavanoz
  • Tahta kaşık
  • Örtü

Probiyotik yoğurt yapımı;

Probiyotik yoğurt tarifi yaparken öncelikle sütü çelik bir tencereye alın ve yüksek ısıda kaynayıncaya kadar bekleyin. Süt kaynayınca altını kısın ve tahta kaşık ile karıştırarak 15 dk kaynatın.  Daha sonra sütünüzü ılınmaya bırakın. Mayalamak için bir kaseye sütten 2 kaşık ayırın.  Kavanozun üzerine bir örtü yerleştirin ve hareket ettirmeyin. Sütü kaymağı ile birlikte kavanoza boşaltın. Kasedeki sütün içinde ½ şase probiyotik tozu dökün ve tahta kaşık le karıştırın.  Bu karışımı kavanoza döküp birkaç tur karıştırın ve kapağını sıkmadan kapatın.  4 saat bekletin ve buzdolabına yerleştirin. Afiyet olsun…

[widget-87]

Probiyotik yoğurt yerken dikkat edilmesi gerekenler

Doğal ve oldukça sağlıklı olan probiyotik yoğurt tarifi özellikle kabızlık, ishal, hazımsızlık ve şişkinlik gibi sağlık sorunları yaşandığı zaman tüketilmesinde yarar vardır.  Bunun yanı sıra içeriğindeki yararlı bakteriler sayesinde bağırsakların çalışmasını destekler ve sindirim sisteminde yaşanacak olası problemleri engellemeye çalışır.

Probiyotik yoğurt yapımı son zamanlarda yaygınlaşması sonucunda probiyotik yoğurt çeşitlerinde ciddi artışlar gözlemlenmiştir. Bu nedenle hazır olarak alacağınız probiyotik yoğurtlar da oldukça dikkatli olmalısınız. İçeriklerinde bulunan katkı maddeleri ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle evde probiyotik yoğurt tarifi ile sağlığınızı koruyabilirsiniz.

[widget-125]

Yorum Yap