Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Canlandırıcı Çay Tarifleri

Enerjinizi Kaybetmemek İçin Canlandırıcı Çay Tariflerini Deneyin!

Gün içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı halsizlik ve yorgunluk hissederiz. Enerjimizi gün içinde yediğimiz besinlerden ve içtiğimiz içeceklerden karşılarız. Bu nedenle enerji depolamak ve zinde hissetmek için doğru besinleri ve içecekleri tüketmeliyiz. 

Okul hayatı, iş koşulları ve fiziksel aktiviteler enerji harcamamızın en büyük nedenlerindendir. Her farklı aktivitede harcadığımız enerji çeşidi de değişkenlik gösterir. Bu nedenle tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerden aldığımız enerjiyi harcadığımız enerji ile dengede tutmakta yarar var. Peki, zinde hissetmek için hangi canlandırıcı çay tarifleri uygulanmalı?  Enerji veren bitki çayları hangileridir? Bakalım…

Biberiye çayı

Canlandırıcı çay tarifleri arasında yerini alan biberiye çayı sağlığımız açısında pek çok yarar sağlamaktadır.  Enerji veren bitki çayları arasında bulunan biberiye çayı kan dolaşımını hızlandırmakta ve depresyon tedavisinde olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır. Halsizlik ve yorgunluğu gidermek için de oldukça etkilidir. Canlandıran çaylar içerisinde bulunan biberiye çayı yüksek tansiyon hastaları ve şeker hastalarına önerilmemektedir.

Ginko bilobi çayı

Enerji veren çay tarifleri arasında yer alan ginko bilobi çayı kan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Halsizlik ve yorgunluğu gidermek için sıkça tercih edilmektedir.  Canlandırıcı bitki çayları arasında bulunan enerji dolu bu çay vücut direncini arttırmakta ve kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu nedenle canlandırıcı çaylar arasında etkilidir. Ginko bilobi çayını epilepsi hastaları ve hamilelerin tüketmesi önerilmemektedir.

[widget-87]

Meyan kökü çayı

Canlandırıcı çay tarifleri arasında olmazsa olmaz bitki çayı olan meyan kökü çayı dinçlik veren çay tarifleri arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Gün içinde enerjik olmak ve enerjinizi kaybetmemek için meyan kökü çayı tüketimini ihmal etmemelisiniz. Stresin neden olduğu halsizlik ve bitkinliğe karşı vücudunuzun zinde kalmasına yardımcı olmaktadır. Diğer enerji veren çayların yanı sıra uzun süreli enerji sağlamaktadır.

Guarana çayı

Canladandıran çaylar arasında yerini alan guarana çayı hem zihinsel hem de fiziksel anlamda iyi hissetmenize yardımcı olmaktadır. Canlandırıcı çay tarifleri arasında yerini alan guarana çayı kafein bakımından oldukça zengindir. Pek çok faydası olan guarana çayı konsantrasyonun artmasında ve hafızanın güçlenmesinde fayda sağlar. Fakat bu bitkinin aşırı tüketilmesi sinirlilik ve uykusuzluk sorununa yol açmaktadır.

Sağlıklı bir yaşam ve enerji dolu günler geçirmek için tükettiğimiz her şey son derece önemlidir. Aktif bir yaşantı için en önemli ihtiyacımız ise yüksek enerjidir. Tabi zinde hissetmek ve enerji toplamak için uygulanan canlandırıcı çay tarifleri yapılmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

[widget-125]

Yorum Yap