Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kilo Verdikçe Cinsel Yaşam İyileşiyor!

Daha Mutlu Bir Cinsel Hayat İçin Zayıflayın!

Doktorlar, ilişkide en önemli unsurlardan birinin cinsellik olduğunu söylüyor. Sağlıklı bir cinsel hayat, ilişkinin uzun yıllar aynı tutku ve sevgiyle devam etmesini sağlıyor. Ancak son yıllarda kadın ve erkeklerde kilo artışının hızlanması, obezitenin artmasının cinsel yaşam üzerinde etkili olduğu konuşuluyor. Hem sağlık hem de ilişki sorunlarını beraberinde getiren kilolu olma durumu pek çok ilişkinin bitmesine neden oluyor.

Yapılan araştırmalarda, erkeklerde şişmanlık ile cinsel fonksiyon bozukluğu arasında ilişki olduğu görülmekte. Kilolu erkeklerde sertleşme sorunları görülme riski, normal kilolu olanlara göre %30-%90 oranında daha yüksek görülüyor. Ayrıca kiloya bağlı görülen yüksek tansiyon ve kolesterol de cinsel performansı olumsuz etkiliyor. Peki kilo verdikçe cinsel yaşam iyileşiyor sözü doğru mu? Kilonun cinselliğe etkisi nedir? Cinsellik ve kilo arasında ne gibi bir ilişki var? Kilo ve cinsellik ilişkisine gelin yakından bakalım...

 

Şişmanlık Cinselliği Etkiler Mi?

Kilonun cinselliğe etkisi tartışılmaz bir gerçek tahmin edersiniz ki. Özellikle bel çevresi genişliğinin ve yağ fazlalığının seks hormonları üzerinde ciddi olumsuz etkisi var. Yağ fazlalığı olduğunda cinsel isteği, uyarılmayı, sertleşmeyi, orgazm ve boşalma sürecini etkileyen seks hormonları azalma gösteriyor. Dolayısıyla cinsel ve fiziksel performans azalıyor, bu da ilişkideki mutluluğa büyük etki ediyor.

Cinsellik ve kilo açısından baktığımızda diyabet ve yüksek tansiyon da cinselliği sıkıntıya sokuyor. Şişman olanların cinsel sorun yaşama riski erkeklerde %58 oranında testosteron düşüklüğü ile karşımıza çıkıyor. Kadınlarda kilonun cinselliğe etkisi olarak hem isteksizlik hem de uyarılma ve orgazm güçlüğü çok sık görülüyor. Ayrıca kilosunun sadece %10’ununu kaybeden şişman erkeklerin hem sertleşme fonksiyonlarında hem de kolesterol ve kan basıncı değerlerinde iyileşme olduğu fark ediliyor.

Şişmanlık ve cinsellik arasındaki ilişkide en önemli faktörlerden biri de vücut imajı elbette. Vücudunu beğenmeyenler, partnerinin karşısında rahat hissedemiyor ve bu durum da uyarılmayı düşürüyor. Beğenilmemek şişmanlarda en büyük fobi olarak karşımıza çıkıyor. Kilonun cinselliğe etkisi psikolojik etkenleriyle birlikte ortaya çıkıyor.

İyi Beslenme İle Sağlıklı Bir Cinsel Yaşam Mümkün Mü?

Araştırmalarda 40 yaş altındaki şişman kadınların 1 yıl süresince düzenli diyet ve egzersiz yaptıklarında cinsel isteklerinde ve orgazm kapasitelerinde neredeyse 2 kat artış olduğu gözlemlenmiştir. Bu da demek oluyor ki kilo verdikçe cinsel yaşam iyileşiyor, kişinin kendine olan güveni artıyor.

Şişmanlığın cinselliğe etkisi ile ilişkilerinin bozulmasını istemeyenler mutlaka kilo vermeliler. Diyetisyenlerinden kendilerine özel beslenme programlarını edinmeliler ve düzenli cinsel bir hayata sahip olmalılar. Aynı zamanda egzersiz yaparak kas kütlelerini arttırmaları ve vücutlarını şekle sokmaları da avantajlı olacaktır.

[widget-87]

Diyet yaparken ve kilo kaybederken aynı zamanda afrodizyak etkili besin seçimleri de yapılabilir. Omega-3, deniz ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kan şekerini yavaş yükselten glisemik indeksi düşük besinler cinsel yaşama katkı sağlayacaktır. Aşırı tuzlu, şekerli ve sağlıksız yağlarla hazırlanan yiyeceklerdense uzak durulması gerekmektedir. Evet, kilo verdikçe cinsel yaşam iyileşiyor.

Sağlıklı İlişkiler İçin Sağlıklı Bir Beden!

“Kilo verdikçe cinsel yaşam iyileşiyor.” görüşü uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir durum. Hem hormonların hem de bedenin olumlu yönde değişmesiyle birlikte çiftlerin arasındaki ilişki oldukça güçleniyor. Bu nedenle her iki tarafın da sağlıklı beslenmesi ve kendine iyi bakması gerek. Biliyorsunuz, ilişki tek taraflı değil.

Siz de kilolarınız yüzünden kendinizi beğenmiyorsanız ve zayıflamak istiyorsanız vakit kaybetmeden diyetisyeninizi bulmalısınız. Şişmanlığın cinselliğe etkisi sizin de hayatınızı zehir etmesin. Kilonun cinselliğe etkisi hakkında sağlıklı bilgi alın ve değişmek için ilk adımınızı atın!

[widget-89]

Yorum Yap